شیوه‌های کار کردن بین کارفرمایان و متخصصان

هنگامی که صحبت از انواع مختلف شیوه‌های کار کردن می‌شود، اصطلاحات مختلفی مانند فریلنسینگ، قراردادی، پروژه‌ای، دورکاری، استخدامی، فصلی و غیره مطرح می‌شوند. اما دو روشی که دقیقاً مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، نحوه‌ی کار کردن استخدامی و پروژه‌ای است.

در شیوه‌ی استخدامی، شخص استخدام شده، متعهد می‌شود که حداکثر توان خود را در راستای تمام وظایفی که به او محوَل می‌شود، به کار گرفته، و از تمام سیاست‌ها و خط‌مشی‌های آن سازمان پیروی نماید. حال آن شخص می‌تواند به صورت دورکاری به انجام وظایف بپردازد و یا در محل کار حاضر شود. اما در روش پروژه‌ای، ساز و کار به صورت دیگریست؛ هنگامی که شخصی به صورت پروژه‌ای با سازمانی همکاری می‌نماید، صرفا به انجام آن پروژه پرداخته، و پس از اتمام آن، دیگر تعهدی به سازمان نخواهد داشت.

از مزیت‌های شیوه‌ی استخدامی، می‌توان به در دسترس بودن تمام مهارت‌ها و دانش‌های شخص استخدام شده اشاره نمود. اما در مدل کار پروژه‌ای، معمولاً برروی یک دانش و یا تخصص تمرکز می‌شود. از مزایایی که در انجام پروژه‌ایِ کار حاصل می‌شوند، می‌توان به تسلط کامل شخصِ انجام دهنده‌ی پروژه به وظایف آن فعالیت و عدم نیاز به پرداخت هزینه‌ی اضافه، به دلیل نیاز نداشتن به دیگر تخصص‌ها اشاره نمود. همچنین، برخی از فعالیت‌های سازمان‌ها، فقط برای یکبار و یا به صورت مقطعی پیش می‌آیند. در این شرایط، به صرفه‌ترین راه‌حل، به انجام رساندن آن فعالیت‌ها به صورت پروژه‌ای است. این شیوه از انجام کار نیز همانند استخدامی، می‌تواند به صورت دورکاری و یا حضوری انجام گردد.

فعالیت‌ها در فریلنسینگ به چه نحوی به انجام می‌رسند؟

به نیروی کاری که به صورت فریلنسینگ فعالیت دارند و کسب و درآمد می‌نماید، “فریلنسر” می‌گویند. این متخصصان، عموماً در حوزه‌هایی مشغول به کار هستند که قابلیت دورکاری دارند. از بارزترین خصوصیات آن‌ها، انجام کارهایی است که در قالب پروژه تعریف می‌شوند. این موضوع، در رابطه با فعالیت‌های جاری یک شرکت که وظایف‌های خود را به فریلنسرها برونسپاری می‌نماید نیز صدق می‌کند؛ به اینصورت که این فعالیت‌ها را در قالب پروژه تعریف کرده، و به فریلنسرها می‌سپارند.

به طور کلی، تقریباً همه‌ی خدمات مورد نیاز بیزینس‌ها و کسب‌و‌کارها توسط فریلنسرها و دورکاران ارائه می‌شوند. برخی از معمول ترین خدماتی که توسط فریلنسر‌ها ارائه می‌شوند شامل حوزه‌های زیر می‌باشند:

تفاوت درآمد فریلنسر‌ها بستگی به مهارت، تجربه‌ و بازار هدف آن‌ها دارد. به طور کلی محدوده‌ی درآمد فریلنسر‌ها در بازه‌ی ساعتی 10 تا 70 هزار تومان متغیر است. همچنین مهارت‌هایی که به تحصیلات و تجربه‌ی بیشتری نیاز دارند، مانند حسابداری و برنامه نویسی وب‌سایت، نسبت به مهارت‌هایی که به تجربه و تحصیلات کمتر نیاز دارند، بیشتر درآمد زا می باشند.

اما هر شخص برای ورود به فریلنسینگ باید به چند سوال پاسخ دهد. در چه زمینه‌‌هایی برتری دارید؟ چه کاری را بهتر از دیگران انجام می‌دهید؟ آیا کسب‌وکارها و اشخاص می‌توانند از مهارت‌های شما به خوبی استفاده کنند؟

مزایای کسب درآمد از فریلنسینگ

فریلنسینگ می‌تواند راهی سریع و به صرفه برای شروع کار کردن به عنوان خویش فرما (self employed) باشد، در حالی که شرایط کار به آسانی و راحتی خانه‌ی خود است. از دیگر مزایای فریلنسینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساعت کاری شما در اختیار خودتان است. هم می‌توانید به صورت پاره وقت و هم تمام وقت به فریلنسینگ مشغول باشید.
 • در هر کجا که تمایل دارید کار کنید. اگر دوست دارید به مکان خاصی، مانند اداره یا شرکت، محدود نباشید، فریلنسینگ گزینه‌ی مناسبی برای شما به حساب می‌آید.
 • به صورت قراردادی و مستقل فعالیت کنید. اگرچه بسیاری از مشتری‌ها مشخصات خاصی را برای پروژه‌ی خود تعیین می‌کنند، اما با این حال، شما به عنوان یک شخص مستقل و پیمانکار قراردادی تلقی می‌شوید و نه یک کارمند. در این صورت شما می‌توانید درباره‌ی نحوه‌ی انجام کار نیز آزادانه تصمیم بگیرید.
 • به همان اندازه که ارزشمند هستید دستمزد دریافت ‌کنید. با فریلنسینگ شما قادر هستید دستمزد خود را تعیین کنید که معمولا بیشتر از آن مبلغی است که به عنوان کارمند با انجام دادن همان کار دریافت می‌کنید.
 • برای آغاز یک مسیر کاری بسیار به صرفه است. اگر شما توانایی انجام یک کار را دارید مطمعنا ابزار و یا نرم‌افزار‌های انجام آن را هم در اختیار دارید و نیاز به سرمایه گذاری هنگفت معنایی ندارد.
 • تقاضای زیادی برای پروژه‌های فریلنسری وجود دارد. اگرچه بازار فریلنسینگ، رقابتی، نیازمند کیفیت بالا و قابلیت اطمینان است، اما این فضای کاری با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت می‌باشد. تعداد زیادی از کسب و کارها هم تمایل چندانی به استخدام ندارند و ترجیح می دهند پروژه‌های فرعی خود را به فریلنسرها بسپارند تا هم فرد مورد نظر خود را به تفکیک هر پروژه با آزادی بیشتری انتخاب کنند و هم از قیمت‌های رقابتی بیشتری بهره ببرند.
 • می توانید مشتری‌ها را خودتان انتخاب کنید. ممکن است پس از آغاز کار برای رشد هر چه بیشتر، همه‌ی مشتری را انتخاب کنید اما پس از مدتی این حق انتخاب را دارید که کارفرما‌های سخت را قبول نکنید و یا حتی با آن‌ها قطع ارتباط کنید.
 • ممکن است مالیات کمتری پرداخت کنید. سازمان‌های مالیاتی رفتار متفاوتی نسبت به کارمندان و فریلنسر‌ها دارند. با توجه به قوانین موجود فریلنسر ها مالیت بر درآمد پرداخت نمی‌کنند و صرفا بر ارزش افزوده‌ی آن‌ها مالیات تعلق می‌گیرد.
 • افزایش تعادل بین زندگی فردی و کاری. وقتی که مشخص کردن ساعت، مکان کار و مشتری و دستمزد کار شما به عهده‌ی خودتان است، باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به کیفیت زندگی خود داشته باشید.

معایب کسب درآمد از فریلنسینگ

از مزایای فریلنسینگ که بگذریم نوبت به آن می‌رسد که چالش‌های این سبک از کار کردن را نیز برشماریم. شروع کار فریلنسینگ به سادگی ثبت نام در یکی از سایت‌های فریلنسینگ است. در ابتدا ممکن است درآمد در این سایت‌ها کمتر از آن چیزی باشد که توقع دارید اما مسیر بسیار مناسبی برای آغاز کار فریلنسری به حساب می‌آید.

فراتر از استفاده از یک وب‌سایت فریلنسینگ، باید به موارد زیر توجه خاصی شود:

 • تصمیم گیری برای مشخص کردن سرویسی که قرار است ارائه دهید. آیا در حوزه‌ی مورد انتخاب خود صاحب نظر هستید؟ به اندازه‌ای متخصص هستید که بتوانید بر دیگر فریلنسرها برتری پیدا کنید؟
 • بازار هدف و مشتریان خود را تعیین کنید. چه کسانی به آن چیزی که ارائه می‌دهید نیاز دارند؟ پاسخ به این سوال برند و پیشنهاد‌های یکتای شما را معین می‌کند. همچنین در این میان مشخص می‌شود که تخصص شما در کدام صنعت بیشتر طرفدار دارد.
 • درباره‌ی نرخ دستمزد خود تصمیم‌گیری کنید. تخمین صحیح دستمزد یعنی اینکه بتوانید مرز بین ارزش کار خود و جذابیت برای مشتری را درست مشخص کنید. اگر تخمین شما پایین باشد به این معناست که کار شما چندان ارزشمند نیست. قیمت بالا نیز انگیزه‌ی مشتریان برای سپردن کارشان به شما را از بین می‌برد.
 • پورتفولیو (نمونه کار) بسازید. ساختن یک پروفایل کامل که بتواند تمام مهارت‌ها و حوزه‌های تخصصی و تجربه‌هایتان را معرفی کند بسیار ضروری است. همچنین پلتفرم‌های (بستر‌های) مختلف و رایگان نیز برای این امر وجود دارند (مانند لینکدین).
 • برای خدمات خود تبلیغات کنید. راه‌های مختلفی برای نشان دادن توانایی‌ها و نمونه کارهای شما وجود دارد که می‌توانید هرچه بهتر خود را به مشتریان معرفی کنید و آن‌ها را جذب کنید.
 • برای خود سیستم پرداخت امن در نظر بگیرید. یکی از مهمترین چالش‌هایی که فریلنسرها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پیدا کردن یک راه مطمعن برای تضمین دریافت دستمزد است که بسیار ضروری و البته مسبب اتلاف زمان و انرژی می‌باشد. بعد از توافق بین مشتری و فریلنسر هر دو طرف مایل به عقد قرارداد هستند تا بتوانند از بروز اختلافات احتمالی، مانند زمان تحویل، نحوه‌ی پرداخت، و کیفیت کار، جلوگیری کنند.

در برخی پروژه‌ها برای دستمزد نرخ استاندارد وجود دارد که طرفین با توجه به این نرخ و مشخصات پروژه دستمزد را تعیین می‌کنند. در صورتی که نرخ‌های پیشنهادی کارفرما و فریلنسر با هم تفاوت داشته باشد، با مذاکره‌ی طرفین یک نرخ واحد تعیین می‌شود و به توافق می‌رسند. در غیر اینصورت همکاری شکل نخواهد گرفت.

اما توافق و عقد قرارداد پایان ماجرا نیست و مشکلات دیگری از قبیل دیرکرد فریلنسر در اتمام پروژه و یا عدم پرداخت به موقع کارفرما نیز مطرح می‌شود. یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای فارق آمدن به این مشکلات حضور یک شخص سوم است تا بدون جانب داری روند پروژه را قضاوت کند. وب‌سایت‌های فریلنسینگ از بهترین مثال‌ها برای حل اختلاف و ایمن کردن مراحل انجام پروژه‌های فریلنسینگ به حساب می‌آیند که علاوه بر معرفی پروژه و فریلنسر می‌توانند کیفیت پروژه را برای کلاینت و اطمینان از پرداخت دستمزد را برای فریلنسر تضمین کنند.

این وب‌سایت‌ها پس از تأیید پروژه توسط مشتری، دستمزد توافقی واریز شده توسط مشتری را نزد خود به امانت نگه می‌دارند و پس از تأیید مشتری مبنی بر بی نقص بودن پروژه‌ی اتمام شده دستمزد امانت نگه داشته شده را به فریلنسر پرداخت می‌کنند. در میان تمام وب‌سایت‌های داخلی تنها وب‌سایت ویش ورک است که بدون دریافت درصدی کمیسیون از مبلغ دستمزد امکان یک همکاری مطمئن را فراهم می‌کند و بستری ایمن را برای ارتباط بین فریلنسر و کارفرما مهیا می‌نماید. در نهایت فریلنسینگ راه بسیار قابل اعتمادی برای اشتغال متخصصان و انجام شدن پروژه‌های کارفرمایان می‌باشد و با انتخاب پلتفرم‌های مناسب و قابل اطمینان می‌توان با فراق خاطر به این سبک از انجام کار روی آورد.

شما می‌توانید در پلتفرم فریلنسینگ ویش ورک، پروژه های خود را در حوزه‌های طراحی، برنامه‌نویسی و محتوا به فریلنسر های متخصص برونسپاری کنید و یا به عنوان فریلنسر مشغول به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید