رنگ ها و احساسات ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. رنگ های گرم حس متفاوتی را نسبت به رنگ های سرد القا می کنند، همچنین رنگ های روشن در مقایسه با رنگ های تیره، تأثیر غیر مشابه ای خواهند داشت. تمام این ها به این بستگی دارد که چگونه از تأثیرات روانشناسی و معنی رنگ ها استفاده شود.

رنگ ها قابلیت این را دارند که به ما را به سمت خوش حالی یا ناراحتی سوق دهند، همچنین می توانند ما را به سمت گرسنگی یا آرامش هدایت کنند. این خروجی ها همگی از تأثیرات روانشناسی معنی رنگ ها (شرایط بیولوژیکی و  نماد های فرهنگی) نشأت می گیرد.

به همین دلیل است که درک کردن تأثیرات روانشناسی رنگ ها بر یک شخص عادی، به اندازه ی آگاه بودن از اصول رنگ ها و تئوری و معنی رنگ ها مهم و قابل تأمل است.

در این نوشتار به این موضوع پرداخته خواهد شد که رنگ ها چگونه باعث پدید آمدن احساسات خواهند شد و هر رنگ، نمودار کدام یک از حالت های روانشناختی است.

معنی رنگ ها و احساسات

قسمت عمده ای از تفاوت تأثیر رنگ ها به عواملی مانند درخشندگی، سایه، سیر بودن، شدت و حتی میزان گرم و یا سرد بودن آن ها بستگی دارد. در ادامه به تأثیراتی که رنگ ها بر احساسات دارند بحث خواهیم کرد.

رنگ های گرم

رنگ های قرمز، نارنجی و زرد، همگی در یک خانواده قرار می گیرند و همگی گرم به حساب می آیند. در برخی از مواقع رنگ های گرم حس خوش حالی، خوشبینی و پر انرژی بودن را القا می کنند. البته در پاره ای از اوقات رنگ های زرد، قرمز و نارنجی به جهت معطوف کردن تمرکز و نشانه ی خطر یا سوق دادن برای انجام یک عمل هم به کار گرفته می شوند. برای مثال به علامت های ایست، اعلام خطر و نوار های موانع فکر کنید، در تمام آن ها از این رنگ ها استفاده می شود. در آخر، رنگ قرمز در افزایش اشتهای یک شخص نیز مؤثر است.

رنگ های سرد

رنگ های سرد، همانند سبز، آبی و بنفش، معمولا آرامش بخش و تسکین دهنده هستند، اما در برخی از مواقع، نمایانگر ناراحتی نیز می باشند. رنگ بنفش عموما برای فعال سازی خلاقیت، که از ترکیب آبی (آرامش) و قرمز (شدت) حاصل می گردد، استفاده می شود. اگر یک شرکت قصد داشته باشد نمایشگر سلامتی، زیبایی یا امنیت باشد، توصیه می شود از این رنگ ها استفاده نماید.

رنگ های شادی بخش

اصولا رنگ های شادی و خوش حالی بخش، درخشنده و گرم (مانند زرد، نارنجی، صورتی و قرمز) هستند. رنگ های پاستلی ، مانند صورتی روشن، یاسی و پیچ (peach) نیز در تقویت روحیه ی شاد افراد مؤثر است. هر چه قدر یک رنگ روشن تر و درخشنده تر باشد، باعث خوشبینی و خوش حالی افراد خواهد شد. راه دیگری که رنگ ها می توانند تأثیر بیشتری بر شادی افراد داشته یاشند، ترکیب چند رنگ اولیه و ثانویه است.

رنگ های غمگین

رنگ های غمگین، رنگ هایی هستند که تیره و خاموش به حساب می آیند. رنگ های مشکی و خاکستری، رنگ های غم انگیز تمام عیاری به حساب می آیند. در حالی که رنگ های خاموش و تاریک دیگر، همانند آبی و سبز، یا خنثی مانند قهوه ای یا بژ، اگر در موقعیت صحیح استفاده شوند همان احساسات را القا خواهند کرد. به همین دلیل رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ ها در موقعیت های عزاداری استفاده می شود.

رنگ های آرامش بخش

رنگ های سرد، مانند آبی و سبز، قابلیت بوجود آوردن حس آرامش بخش بودن را دارند. به طور مشخص رنگ های پاستلی با شدت کم، مانند آبی کودک (Baby Blue)، سبز نعنایی (Mint) تأثیر آرامش بخش بودن دارند. برخی از رنگ های خنثی، مانند سفید، خاکستری و بژ نیز در القای این حس مؤثر هستند. در کل، هر چه تعداد رنگ هایی که با یکدیگر ترکیب می شوند کم تر و ساده تر باشد، به حس آرامش بیشتری را در پی خواهند داشت.

رنگ های انرژی بخش

رنگ های قوی، درخشان و فسفری می توانند تأثیر بسزایی در احساسات داشته باشند. رنگ هایی مانند قرمز روشن، زرد روشن و سبز فسفری قابلیت القای حس سر زندگی و پویایی و معطوف کردن توجه به سمت خود را دارند، اگرچه ممکن است پس از مدتی باعث آزار چشم ها شوند.

هر رنگ چه حسی را القا می کند

حال زمان آن رسیده است که به بررسی معنی رنگ های مهم بپردازیم:

قرمز: مشتاق و انرژی بخش بودن، فعال کننده ی حس اعتراض، آمیخته با عشق و خشم، فعال کننده ی هیجان و بالا برنده ی ضربان قلب.

نارنجی: خوش حال و سرزنده بودن، شباهت با رنگ قرمز، معطوف کننده ی توجه، بسیار مفید در جهت دعوت به خرید و یا عضویت در محصول.

زرد: با انگیزه و شاد بودن، پر انرژی ترین رنگ گرم، پدید آورنده ی خنده، امید و طلوع، باعث خوش بینی، آزار رساندن به چشم به دلیل روشنایی زیاد، مناسب برای معطوف کردن توجه.

سبز: خوش بین و با طراوت بودن، نشانه ی سلامتی، شروعی تازه، بدون آزار برای چشم، مناسب برای آرامش بخشیدن و ایجاد تعادل در طراحی، در برخی مواقع آرامش بخش، بهترین رنگ برای القای حس امنیت، سلامت و رشد.

آبی: امن و آسوده بودن، داشتن حس آرامش، صمیمیت و معنویت در کنار امنیت و اعتماد، باعث ایجاد شدن فرآیند های آرامش بخش در بدن، محبوب ترین رنگ، حس حرفه ای بودن هنگام استفاده در طراحی های شرکتی (آبی تیره)، بهترین مثال ها در شبکه های اجتماعی (فیس بوک، توییتر).

بنفش: خلاق بودن، آمیخته با رمز و راز، خلاقیت، وفاداری و ثروت، در صورت روشن بودن باعث تسکین و آرامش بیننده، در شرکت ها نماد لوکس و ثروتمند بودن، در صورت روشن بودن نماد رمزآلود بودن.

صورتی: احساساتی و سرزنده بودن، نماد عواطف، حساسیت و عطوفت، بیانگر ذات زیبا و جذاب.

قهوه ای: فروتن بودن، بوجود آورنده ی حس حمایت و پایداری، گرم و صمیمانه، کاربردی و قابل تکیه کردن.

مشکی: جدی و متخصص بودن، نمایانگر قدرت مند، لوکس، با وقار و حرفه ای بودن، القا کننده ی حس رمز آلود بودن، همچنین در بردارنده ی حس های عزاداری، ناراحتی، ترس و غم، قابل استفاده برای رساندن مفاهیم ترس و غیر قابل درسترس بودن.

سفید: خالص، تازه و تمیز بودن، القا کننده ی حس های خلوص و مظلومیت در جهت خلق فضایی با سبک زیبایی شناسی مینیمالیستی، ساده و مدرن، خنثی ترین رنگ.

کلام آخر

نکته ی بسیار مهم در مبحث معنی رنگ ها این است که تجربه و فرهنگ هر شخص ممکن است از حسی که از یک رنگ بخصوص دریافت می کند با شخصی دیگر متفاوت باشد.

همچنین قانون جهانی و کلی در رابطه با معنی رنگ ها وجود ندارد و در هر کشور و فرهنگ تفاوت هایی وجود دارد. اما ارتباط بین رنگ ها و احساسات ثابت شده و بسیار تنگاتنگ است و در صورت توجه و شناخت هر چه بیشتر این تأثیر رنگ ها بر احساسات، این قابلیت وجود دارد که برای هر طراحی و کسب و کاری مفید و مسمر ثمر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید