مباحثی در یک کسب‌وکار مطرح است که به مراتب مهم‌تر از دکوراسیون و فضای دفتر کار هستند. به ویژه در مراحل اولیه فعالیت، هزینه در استارتاپ‌ها نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر و حسابداری موشکافانه‌تری هستند. بسیاری از کسب‌وکار‌ها این فرایند را نادیده می‌گیرند، در عوض به جریانی از مشتریان تکیه می‌کنند تا بتوانند در حیطه‌ی عملیات خود بمانند، در نتیجه‌ی این تصمیمات هم گردابی بوجود می‌آید که کسب‌وکارها به دام آن می‌افتند. در این نوشتار به این مسئله پرداخته می‌شود که استارتاپ‌ها چگونه هزینه‌ها و برنامه‌ی پیش روی خود را تخمین بزنند تا در جایگاه موفقی قرار دهند.

طرح تجاری کسب‌وکار

تدوین یک طرح تجاری کسب‌وکار (Business plan) برای هر استارتاپی یک نیاز ضروری به حساب می‌آید، یک برنامه‌ریزی مدون با جزییات دقیق از کسب‌وکاری که قرار است پدید آید. طرح تجاری کسب‌وکار باعث درنظر گرفتن تفاوت هزینه‌ در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها می‌شود. درک نادرست هزینه‌ها باعث افزایش بی‌معنی انتظار افراد از سود خالص می‌گردد، موقعیتی که برای صاحبان کسب‌وکارهای کوچک خوشایند نیست.

هزینه‌ی استارتاپ‌ها مخارجی هستند که در فرایند پدید آوردن یک کسب‌وکار جدید نمودار می‌شوند. هر کسب‌وکار با دیگری متفاوت است و به همین علت هزینه‌های آن‌ها نیز تفاوت دارد. برای مثال نیاز‌های یک کسب‌وکار آنلاین با یک مغازه متفاوت است، کافی شاپ‌ها نیازهای متفاوتی نسبت به کتابفروشی‌ها دارند؛ البته در برخی هزینه‌ها هم با یکدیگر اشتراک دارند، برای مثال:

  • ترویج و تبلیغات
  • هزینه‌های استقراض
  • مخارج کارکنان
  • وسایل و ملزومات
  • بیمه، تأییدیه و هزینه‌ی جواز
  • هزینه‌های تحقیق
  • هزینه‌های فناوری

حال هر کدام را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

ترویج و تبلیغات

یک شرکت یا استارتاپ هرگز بدون ترویج خود موفق نخواهد شد. این نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد که ترویج یک کسب‌وکار فراتر از یک تبلیغ در روزنامه‌های محلی است و بازاریابی را نیز شامل می‌شود. در واقع این مبحث به تمام فعالیت‌هایی که در راستای جذب مشتری باشد دلالت می‌کند. از آنجایی که این موضوع به یک علم بسیار تخصصی تبدیل شده است برونسپاری در این مورد بسیار رایج است.

هزینه‌های استقراض

آغاز هر کسب‌وکار به هر نوعی نیازمند تزریق سرمایه است. دو راه برای دریافت سرمایه پیش‌روی استارتاپ‌ها قرار می‌گیرد: فروش سهام و استقراض. معمولا فروش سهام استارتاپ‌ها را وارد پروسه‌ی چاپ سهام می‌کند، البته این فرایند شامل همه‌ی کسب‌وکارهای کوچک که مالکیتی هستند نمی‌شود. اصلی‌ترین راه سرمایه گذاری برای اکثر استارتاپ‌ها استقراض از طریق یک یا چند وام کوچک است.

هزینه‌ی کارکنان

نقشه‌ي کسب‌وکار برای استخدام باید شامل موارد متعددی از قبیل دستمزدها، حقوق‌ها و مزایا باشد که در کل هزینه‌ی نیروی کار نامیده می‌شود. عدم توانایی در پاداش دادن به کارکنان و راضی نگه داشتن آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش انگیزه و روحیه، حس ظلم، و تبلیغات منفی شود و در نتیجه‌ی همه‌ی این‌ها برای شرکت مشکلات جبران ناپذیری پدید خواهد آمد.

وسایل و ملزومات

هر کسب‌وکار به نوعی نیازمند برخی امکانات و ملزومات اولیه است. قبل از اضافه کردن هرگونه خرجی به لیست هزینه‌های استارتاپ، باید تصمیم به اجاره یا خرید این ملزومات و وسایل گرفته شود. اگر شما توانایی خرید تمام ملزومات را دارید، اجاره کردن لوازم (با قصد خرید در آینده) همچنان یک گزینه‌‌ی قابل بررسی و ارزشمند در نظر گرفته می‌شود. البته با توجه به شرایط اجاره کردن ممکن است خرید به صرفه‌تر و منطقی‌تر باشد.

بیمه، تأییدیه و هزینه‌ی جواز

بسیاری از کسب‌وکارها این انتظار را دارند که پس از ثبت درخواست برای مسئولین و بازرسی سلامت تأییدیه‌ها و مجوزهای لازم را دریافت کنند. حقیقت این است که برخی کسب‌وکارها علاوه بر مجوز‌های پایه‌ای تأییدیه‌های صنتعی و دیگر ارگان‌ها را نیز نیاز دارند. بیمه کردن کارکنان، مشتریان و دارایی‌های شرکت و حتی خودتان می‌تواند در جلوگیری از حوادث و اتفاقات احتمالی آینده کمک رسان باشد.

هزینه‌های تحقیق

تحقیق دقیق درباره‌ی صنعت و رفتار مشتریان و مصرف کنندگان باید قبل از شروع استارتاپ مدون و قابل اطمینان باشد. برخی از استارتاپ‌ها برای انجام این فرایند، تصمیم به برونسپاری به شرکت‌های تحلیل کننده‌ی بازار می‌نمایند. اگر کسب‌وکاری اقدام به استخدام این دسته از متخصص‌ها نماید باید هزینه‌های آن را در نظر بگیرد.

هزینه‌های تکنولوژیک

به طور کلی  هزینه‌های تکنولوژیک برای یک کسب‌و کار شامل وب‌سایت، سیستم‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارهای مختلف (از قبیل حسابداری و سامانه‌های پرداخت) می‌شود. در این مرحله از کار استارتاپ‌ها هم برونسپاری بسیار رایج است و سعی می‌شود از این طریق هزینه‌ها کاهش یابد.

کلام آخر

همواره باید در نظر داشت که هزینه‌هایی در راه‌ اندازی کسب‌وکارها وجود دارند که پیشبینی آن‌ها ممکن نیست. بنابراین کنار گذاشتن مبلغی از سرمایه با هدف رویارویی با مخارج غیر قابل پیشبینی می‌تواند بسیار اطمینان بخش و مفید واقع شود. همچنین هیجان بیش از اندازه و غفلت از شرایط موجود هم می‌تواند باعث اتفاقات جبران‌ناپزیذی شود. علاوه بر این‌ها جویا شدن نظر افراد مختلف و کسانی که در این مسیر خبره هستند نیز می‌تواند کمک شایان توجهی به برآورد هزینه و صرف کردن آن بنماید.

دیدگاهتان را بنویسید