وقتی اصطلاح استارتاپ موفق را می‌شنوید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند چیست؟ شرکت‌هایی مانند توییتر یا اوبر و یا نمونه های داخلی مانند اسنپ و آپ؟ یا یک شرکت کوچک که در طول شب هم برای رشد مداوم سخت کار می کند؟ تعریف یک استارتاپ موفق می تواند از نظر افراد مختلف متفاوت باشد. اما تجربه ثابت کرده است که پیش بینی موفقیت یا شکست یک استارتاپ،هنگامی که از بیرون به آن نگاه می شود راحت تر است، تا وقتی که در دل آن کار، مشغول به فعالیت هستید.

موفقیت، در واقع به چشم‌انداز و هدف تیم و مدت زمانی که برای تمرکز روی آن انتخاب می‌کنند بستگی دارد. اهداف استارت‌آپ‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، نمی‌توان رسیدن به یک درآمد مشخص را برای تمام استارت‌آپ‌ها خط پایان موفقیت در نظر گرفت. حتما شما هم به این فکر هستید تا هرچه سریع‌تر، استارت‌آپتان موفق شده، و از مرحله ی کار زیاد عبور کند و به مرحله‌ی مقیاس (scale) برسید. به تعبیری، به سطحی برسید که شما کار زیادی انجام نمی دهید، اما پول زیادی به سمتتان روانه خواهد شد.

 

چرا فقط تعداد کمی از استارت‌آپ‌ها موفق می‌شوند؟

نکته‌ای که لازم است در این موضوع به آن توجه شود، این است که موفقیت یک استارت‌آپ، تنها به خوب یا بد بودن ایده‌ی اولیه بستگی ندارد. کارآفرینان موفق، علاوه بر ایده‌ی اولیه‌ی ناب، کارهای محوری شگفت انگیزی نیز برای عملی شدن آن انجام می‌دهند. این چهار رکن اصلی، در تمام استارت‌آپ‌های موفق دیده می‌شود؛

۱. شور و اشتیاق بنیان‌گذاران

هیچگاه یک تجارت را بدون اشتیاق شروع نکنید. بنیان‌گذاران هر استارتاپ موفق بزرگ، همواره برای مشکلاتی که حل آنها برایشان مهم است، در جستجوی راه‌حل هستند. به نقل از استیو جابز: “مشکلی که شما با استارتاپ تان می خواهید آن را از میان بردارید، باید به اندازه ی کافی سوزان باشد که در شما انگیزه و اشتیاق کافی را ایجاد کند.” شور و اشتیاق، علاوه بر نوآوری و خلاقیت، باعث می‌شود تا اعضای تیم انگیزه داشته باشند در شغل خود بمانند و مشارکت کنند، حتی اگر هنوز هم به نتایج شگفت انگیز نرسیده باشند.

۲. تمرکز لیزری

در یک استارت‌آپ موفق، یکی از مهمترین ارکان، تمرکز لیزری است. استارت‌آپ شما به چیزی شناخته می‌شود؟ همه‌ی نمونه‌های استارت‌آپ موفق و شناخته شده‌ای که امروز میشناسید، کاری را انجام می دهند که باعث می‌شود از دیگر استارتاپ ها متمایز باشند. برای مثال، اسنپ‌چت می‌داند که یک تصویر ارزشی بیش از یک میلیون کلمه را دارد و تمرکز اصلی خود را روی عکس و فیلم معطوف کرده است. دراپ باکس در پی آن است تا به عنوان بزرگترین راه حل عملی، برای بارگذاری و به اشتراک گذاری فایل ها در جهانشناخته شود. اکثر استارت‌آپ‌های موفق، با ارائه ی خدمات و محصولات ساده کار خود را آغاز می‌کنند و با افزایش کاربران خود، بهبود می یابند. فعالیت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید به انجام آن‌ها مشغول شوید، اما فقط یکی از آنها مهم‌ترین فعالیت به حساب می‌آید و برای موفقیت می‌بایست بر روی آن تمرکز نمایید. حتماً کشش بازار را در مورد ایده‌ی اصلی خود در نظر بگیرید و موضوعی را برای تمرکز انتخاب کنید که در جامعه‌ی هدف شما ارزش وقت صرف کردن داشته باشد. در این صورت قابلیت آن را دارید تا مشتری‌های خود را پیدا کنید.

۳. سرمایه اصلی هر کسب و کار، مشتریان آن است

یک استارت‌آپ موفق، برای مشتریان خود ارزش قائل است. سعی کنید همواره به دنبال جلب رضایت مشتریان خود باشید. اهمیت تقویت خدمات و پشتیبانی عالی به مشتریان، می‌بایست در بین کارمندان شما نیز نهادینه شود. بزرگترین استارت‌آپ‌ها با توجه به نیازها و انتظارات مشتریان خود رشد می‌کنند. تلاش کنید تا این حس را به مشتریان خود القا نمایید که با استفاده از خدمات شما، بهترین تصمیم عمرشان را گرفته‌اند. در این صورت، محصول شما برای مدت بسیار طولانی، مورد استفاده‌ی آن‌ها خواهد بود. آن‌ها می‌توانستند رقبای شما را انتخاب کنند، اما شما را انتخاب کردند. پس قدرشان را بدانید.

۴. تغییر‌پذیری (pivot) را فراموش نکنید

تغییرپذیری یا چرخش، وقتی اتفاق می افتد که بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها، به این موضوع پی می‌برند که پیش‌بینی‌هایشان غلط از آب در آمده است. پس بدون تغییر در هویت اصلی استارت‌آپ، باید در استراتژی‌های خود تغییراتی را ایجاد کنند. در واقع، همه این چالش‌ها، از سمت مشتریان ایجاد می‌شود. آن‌ها، راه اصلی یک استارتاپ را تعیین می‌کنند و به شما می گویند که چه راه و روشی یا چه محصولی مناسب آن‌هاست. در بحث تغییرپذیری یا pivot، تعلل نکنید. اگر قرار است تغییر کنید، زودتر دست به کار شوید.این امکان وجود دارد که این تغییر، در بحث بیزینس پلن یا بیزینس مدل شما باشد. یا ممکن است به دلیل بازخورد مشتریان تصمیم گرفته باشید تغییرات اصلی را در محصول تولیدی خود ایجاد کنید. اگر به خوبی به مشتریان خود گوش فرا ندهید، ارتباط لازم بین مشتری و محصول برقرار نشده، و به زودی باعث افت درآمد شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید