بدیهی است افرادی که به نویسندگی علاقه دارند الزاما شرایط منتشر کردن یک کتاب موفق را نخواهند داشت. شغل برخی از نویسندگان، نوشتن شرح محصول برای کاتالوگ‌ها است، درحالی برخی دیگر آثار ادبی خلق می‌کنند. البته این بدان معنی نیست که اگر کسی نتواند یک اثر ادبی منتشر کند لزوما نویسنده‌ی شرح محصول می‌شود. بلکه نویسندگی شاخه‌های بسیاری، از جمله محتوا نویسی دارد که هر کسی می‌تواند به عنوان یک متخصص در این زمینه‌ی مشغول به کار شود.

افرادی در شاخه‌ی محتوا نویسی به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرده‌اند زندگی بسیار حسادت برانگیزی را تجربه می‌کنند. آزاد بودن زمان و محدود نبودن به هیچ مکانی از ویژگی‌های مثبت این شغل محسوب می‌شود. البته این شرایط برای افراد متخصص و موفق اتفاق می‌افتد، در حالی که اگر شخصی محتوا نویسی ماهر نباشد با مشقت‌های زیادی رو به رو خواهد شد. فارق از استعداد شما، داشتن مهارت و استفاده از ابزار مناسب برای این کار بسیار ضروری می‌باشد.

حال به تعدادی از این مهارت‌ها و ابزارها اشاره خواهیم کرد:

۱. هر محتوا نویس موفق نیاز به حرفه ای شدن در سبک های مختلف نویسندگی دارد.

نیاز به این مهارت به این دلیل اهمیت دارد که هر نویسنده‌ای باید بتواند برای قالب‌های مختلف متن بنویسد. برای مثال هنگام نوشتن یک متن خبری، باید دستور زبان خاص، نحوه‌ی پاراگراف بندی و مختصر بودن مورد توجه قرار بگیرد. اما در نوشتن بلاگ متن باید دوستانه و دارای کمی اظهار نظر شخصی باشد. درکل در هر متن و نوشته یک مسئله مورد بررسی قرار می‌گیرد و راه حل‌های آن معرفی می‌شود. اما تسلط داشتن به انواع سبک‌های نوشتن باعث می‌شود که شما ارزشمند تر باشید و بیشتر مورد تقاضا قرار بگیرید.

۲. محتوا نویس موفق هرگز موضوعات خود را اتفاقی انتخاب نمی‌کند.

کلمه‌ی کلیدی در بازاریابی ایده پردازی است. این موضوع به خلاقانه بودن فرایند یافتن موضوع، تیتر و زاویه‌ی دید به نوشتار مورد نظر کمک شایان توجهی می‌کند و آغاز آن با تحلیل کردن همراه است. قسمت اعظمی از ایده پرذازی توسط یک تیم تدوین می‌شود، اما محتوا نویسانی که به صورت فریلنسر فعالیت می‌کنند باید این قسمت از کار را خودشان بر عهده بگیرند. اما پیش زمینه‌هایی که محتوا نویسان موفق برای ایده پردازی به آن نیاز دارند:

  • مخاطبان خود را بشناسید. افرادی که در بازاریابی فعالیت می‌کنند این عمل را شناخت شخصیت خریدار می‌نامند. اگر شخصیت خوانندگان خود را بشناسید، می‌توانید محتوایی بنویسید که آن‌ها می‌خواهند مطالعه کنند. شما برای مخاطبانتان محتوا تولید می‌کنید نه برای خودتان، نه برای شرکتتان و نه برای برندتان.
  • کلمات کلیدی خود را جست و جو کنید. با جست و جوی کلمه‌ی کلیدی مورد نظر خود در بستر‌های تخصصی موجود، مانند keyword tool، به سادگی می‌توانید متوجه شوید که برای مثال کلمه‌ی کلیدی “محتوا نویسی” به مراتب بهتر از “محتوا نوشتن” است و همین موضوع می‌تواند باعث تغییر در تیتر شما شود. همچنین این امکان برای شما فراهم می‌شود که دریابید کدام کلمات کلیدی طرفداران بیشتری در موتورهای جست و جو دارند.
  • رقبای خود را تحلیل کنید. در این مرحله پاسخ به این سوال که رقبای موفق شما چه چیزی را منتشر می‌کنند مورد بررسی قرار می‌گیرد. با تحلیل رقبای خود می‌توانید به اطلاعات بسیار مهمی دست پیدا کنید. نه فقط درباره‌ی فعالیت رقیبانتان، بلکه اطلاعات بسیار مهمی در رابطه با رفتار مخاطبان نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای مثال این که کدام یک از مطالب منتشر شده بیش از بقیه توسط مخاطبان به اشتراک گذاشته شده‌اند.
  • تیتر جذاب انتخاب کنید. پس از پیدا کردن کلمه‌ی کلیدی مناسب و بدست آوردن شناخت از رقبا و مخاطبان، موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید و یک تیتر جذاب تدوین کنید تا خوانندگان جذب نوشته‌ی شما شوند. تیتر مقاله افراد را به سمتی سوق می‌دهد که یا نوشته‌ی شما را بخوانند و یا از آن عبور کنند. به همین دلیل مهمترین قسمت از محتوای شما تیتر و توضیحات متای شما است.

۳. محتوا نویس موفق منحصر به فرد است.

این مورد با مشهوریت شما رابطه‌ی متقابلی دارد. هر نوشته با حضور نام شما در آن باید منحصر به فرد باشد. در نگاه اول ممکن است غیر ممکن به نظر بیاید که چطور ممکن است با وجود هزاران هزار نویسنده و محتوا نویس، سبک نوشتار منحصر به فردی داشت. اما این موضوع ساده تر از آن چیزی است که به نظر می‌آید. هر نویسنده‌ی با استعدادی قابلیت این را دارد که زبان مختص به خود و نگاه متفاوت را در تحلیل کردن یک موضوع ارائه کند.

۴. برای موفق شدن در محتوا نویسی باید بر سئو، HTML، CSS و وردپرس مسلط بود.

نگران نبایشد. فقط کافی است کمی اطلاعات پایه‌ای داشته باشید. عموما قالب‌های وردپرس سطوح متعددی از عملکردهای اتوماتیک را در خود دارند. برخی اوقات هم تنها راه اینکه بتوانید متنتان به آن صورتی که تمال دارید نمایش داده شود می‌بایست در تب HTML تغییراتی را اعمال کنید. آموختن این کدها در حد پایه‌ای برای شما بسیار مفید خواهد بود.

بروزرسانی دانش سئو نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. الگوریتم‌های موتور‌های جست و جو همواره در حال تغییر و تحول هستند و برای محتوا نویسان ضروری است تا با آن‌ها همگام باشند. اما نکته‌ی مهم تر از این موارد کیفیت بالا است. اگر شما توانایی نوشتن متون با کیفیت را داشته باشید، همواره مورد تقاضا خواهید بود.

۵. محتوا نویسان موفق، متخصصان شبکه‌های اجتماعی هستند.

شناخته شدن نام بسیار اهمیت دارد. شبکه‌های اجتماعی همه‌ی چیزهای مورد نیازتان را در اختیار شما قرار می‌دهند. مخاطبان خود را بسازید، با ناشران آشنا شوید و با متخصصان صنایع مختلف به مصاحبت بپردازید. اما قسمت جالب مطلب از جایی آغاز می‌شود که نوشته‌ی خود را منتشر می‌کنید. هرچه بیشتر در صفحات اجتماعی فعال باشید، احتمال به اشتراک گذاشتن مطلب شما توسط مخاطبان افزایش می یابد. درکل اگر شخصی بخواهد در محتوا نویسی موفق باشد، باید به فعال بودن، اجتماعی بودن و صمیمی بودن توجه دو چندان کند.

کلام آخر

به عنوان جمع بندی، هنگامی که قبل از فعل نوشتن، کلمه‌ی محتوا استفاده شود، نوشته‌ی شما از صرف چند کلمه بر روی کاغذ خارج می‌شود. از الزامات محتوا نویسی می‌توان به تخصص‌هایی مانند بازاریابی، سئو، کد نویسی روی صفحه و شبکه های اجتماعی اشاره نمود. اگر به نویسندگی علاقه دارید با داشتن این مهارت‌ها می‌توانید به عنوان یک محتوا نویس موفق فعالیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید