تنها پلتفرم فریلنسینگ بدون کمیسیون

تنها پلتفرم فریلنسینگ بدون کمیسیون

حذف کمیسیون در ویش ورک نتایج خارق‌العاده‌ای را در موفقیت پروژه‌ها در پی داشته است

ویش ورک، پلتفرم فریلنسینگ بدون کمیسیون

ویش ورک، پلتفرمیست که در آن کمیسیون وجود ندارد، به این معنا که در هر پروژه‌ای که توسط فریلنسر یا شرکتی انجام می‌شود، هیچ‌گونه وجهی هنگام انتقال دستمزد پروژه کاسته نمی‌شود. علاوه بر این، از سمت کارفرما نیز وجه اضافه‌ای دریافت نمی‌شود و به عبارت دیگر به ازای هر ۱۰۰۰ تومانی که کارفرما پرداخت می‌کند، فریلنسر ۱۰۰۰ تومان دریافت خواهد کرد. در این مقاله، دلایل این رویکرد در ویش ورک و نتایج خارق‌العاده‌ای که می‌تواند در موفقیت پروژه‌ها داشته باشد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چرا یک پلتفرم برون‌سپاری نباید کمیسیون داشته باشد؟

هنگامی که یک پلتفرم برون‌سپاری قصد داشته باشد که در ازای ارائه‌ی خدمات خود از دستمزد پروژه‌های انجام شده کمیسیون دریافت کند، سبب می‌گردد تا کارفرما و فریلنسر بخواهند پس از شروع کار، تبادلات خود را بیرون از پلتفرم انجام دهند. به عنوان مثال، با فرض کمیسیون ۱۰ درصدی در یک پروژه به ارزش ۱۰ میلیون تومان، با توجه به این‌که کارفرما و فریلنسر نمی‌خواهند ۱ میلیون تومان را بابت کمیسیون به پلتفرم بپردازند، تلاش خواهند کرد تا ارتباط خود را در خارج از پلتفرم شکل دهند. از این رو، پلتفرم‌های برون‌سپاری ملزم خواهند شد تا ارتباط بین کارفرما و فریلنسر را محدود کرده، و از تبادل شماره تماس و امثال آن جلوگیری نمایند. هرچند پلتفرم‌های برون‌سپاری معمولاً در انجام این کار موفق نیستند و به قول حضرت حافظ، «که با این درد اگر در بند درمانند، در مانند»، اما در صورتی که دو طرف قصد داشته باشند به قوانین پلتفرم برون‌سپاری پایبند بوده، و تنها از این طریق با یکدیگر در ارتباط باشند، قطعاً از کیفیت ارتباطات کاسته خواهد شد و در نتیجه، انجام کار با چالش رو‌به‌رو می‌گردد.

قاعده کار در ویش ورک

هدف اصلی از ایجاد بستری همانند ویش ورک، به انجام رسیدن فعالیت‌های برون‌سپاری شده، با کیفیت مطلوب است. از آن‌جا که به سرانجام رسیدن یک پروژه‌ی برون‌سپاری شده، منوط بر ارتباط آزاد و مؤثر بین طرفین قرارداد است، بلافاصله پس از شروع کار و عقد قرارداد بین کارفرما و فریلنسر، شماره تماس دو طرف با یکدیگر به اشتراک گذاشته می‌شود. از این رو، کارفرما و فریلنسر می‌توانند آزادانه با یکدیگر در تماس بوده، و حتی به صورت حضوری با یکدیگر ملاقات نمایند. اما با این وجود، ویش ورک از طرفین تقاضا می‌کند تا کماکان تبادلات مالی و تحویل خروجی‌های پروژه حتماً از طریق درگاه امن ویش ورک حاصل شود. اما چرا به نفع کارفرما و فریلنسر است که این کار‌ها از طریق درگاه امن ویش ورک به انجام رسند؟ پاسخ به این سوال ساده است، قرارداد رابطه‌محور. در ادامه، مبنای کار قرارداد رابطه‌محور به صورت کلی شرح داده شده است.

قرارداد رابطه محور، تضمینی بر پرداخت دستمزد و انجام کار

در ویش ورک، هنگام شروع کار، قرارداد رابطه‌محور ۳ جانبه‌ای، بین فریلنسر، کارفرما و ویش ورک منعقد می‌گردد. در این قرارداد، هر یک از طرفین ملزم به انجام وظایفی هستند. فریلنسر وظیفه دارد تا با حسن نیت، پروژه‌ی کارفرما را در زمان مقرر به ایشان تحویل داده، و کارفرما متعهد می‌گردد تا دستمزد فریلنسر را به ایشان پرداخت نماید. اما نقش ویش ورک در این فرآیند چیست؟ ویش ورک تضمین می‌کند که دو طرف دیگر قرارداد، یعنی فریلنسر و کارفرما، به تعهدات خود پایبند باشند و وظایف خود را به درستی انجام دهند. به این جهت، ویش ورک از طرفی دستمزد انجام پروژه را قبل از شروع کار از کارفرما دریافت کرده، و از طرف دیگر، ویش ورک تا زمانی که کارفرما خروجی‌های تحویل داده شده توسط فریلنسر را تایید نکرده باشد، دستمزد او به حسابش واریز نخواهد شد. در صورتی که بین طرفین اختلاف نظر به وجود آید (برای مثال فریلنسر معتقد باشد کار را به درستی انجام داده است و باید دستمزد خود را دریافت کند ولی کارفرما اعتقاد دیگری داشته باشد)، ویش ورک به عنوان داور بین دو طرف قضاوت خواهد کرد. جالب است بدانید که با توجه به تجربیات ویش ورک، وجود چنین ساز‌و‌کاری مسبب ایجاد آسودگیِ خاطر در طرفین می‌گردد و در نتیجه‌ی آن، معمولاً اختلافی بین طرفین رخ نمی‌دهد. در مواردی هم که اختلافی شکل می‌گیرد، باعث شکست کل پروژه نمی‌شود و با وساطت ویش ورک این اختلاف به وجود آمده، حل‌وفصل می‌گردد. در صورتی که مایلید درباره قرارداد رابطه‌محور اطلاعات بیشتری کسب کنید، لطفاً مقاله قرارداد رابطه‌محور را مطالعه فرمایید.

سوددهی در کسب‌وکار ویش ورک

بی‌گمان، هر کسب‌وکاری سودای رشد را در سر دارد. این مسئله در پلتفرم ویش ورک نیز صادق است. بسیاری از افرادی که با تیم ویش ورک مبادرت داشته‌اند، این سؤال در ذهن آن‌ها پدید آمده است که با توجه به این‌که ویش ورک کمیسیون‌محور نیست، چگونه سوددهی خواهد داشت؟ پاسخ به این سوال در یک عبارت خلاصه می‌شود، «خلق ارزش». تمامی این افراد در این موضوع اتفاق نظر داشته‌اند که نبود کمیسیون نقشی سازنده در روند انجام پروژه خواهد داشت، اما با این مفهوم کمی بیگانه بوده‌اند. در صورتی که تمایل دارید در رابطه مدل کسب‌وکار ویش ورک بیشتر بدانید می‌توانید به مقاله‌ی مدل درآمدی ویش ورک، مراجعه فرمایید.