شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های تولید محتوا

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های تولید محتوا

در این مقاله به بررسی شاخص‌های تعیین کیفیت یک پروژه تولید محتوا می‌پردازیم

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های تولید محتوا

آگاهی از معیارها و شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های تولید محتوا، به ما این توان را می‌دهد تا بتوانیم قضاوت و بررسی صحیح سطح کیفیی نتایج و خروجی‌های یک پروژه تولید محتوا را انجام دهیم. همچنین با دانستن این معیار‌ها می‌توان به راحتی ارزش موارد تحویل داده شده توسط فریلنسر در یک پروژه‌ی برون‌سپاری شده را را مورد نقد و بررسی قرار داد. در این مقاله به بررسی این معیار‌ها و شاخص‌ها خواهیم پرداخت.

قدرت استدلال

استدلال در متون تولید محتوا، یکی از شاخص‌هاییست که کیفیت تولید محتوا را مشخص می‌کند. آشنایی با مغالطه‌ها، استفاده از شروط کافی برای استنتاج یک مسئله و بهره‌گیری از مقالات معتبر منتشر شده در ژورنال‌های معتبر از جمله‌ شاخص‌هایی هستند که در تعیین کیفیت یک محتوا موثر هستند. برای این‌که این مسئله واضح‌تر شود، فرض برهان میانگین طلایی را در نظر بگیرید. برهان میانگین طلایی که توسط ارسطو عنوان شده، بیان می‌دارد که نقطه‌ی میانی در دو موقعیت همواره بهترین نقطه‌ی ممکن برای استنتاج است. برای مثال،‌ در مذاکره‌ای برای فروش محصول در بازه‌ی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان، پیشنهاد ۷۵۰ از تمامی پیشنهادها بهتر محسوب می‌شود. اما این مسئله در تمام زمینه‌ها صحیح نیست. برای نمونه اگر کسی عنوان کند آسمان آبیست و دیگری بیان کند آسمان زرد است، و در نتیجه‌ی آن آسمان سبز است، نوعی مغلطه محسوب شده، و الزاما بستر سازشی که ارسطو مد نظر داشته است درست نیست.

دانش

هنگامی که اقدام به برون‌سپاری محتوا می‌کنیم باید توجه داشته باشیم تا فریلنسر یا شرکتی که این محتوا را تولید می‌کند، دانش کافی در زمینه‌ی مورد نظر را دارا باشد. شما نمی‌توانید از یک مهندس نرم‌افزار انتظار داشته باشید تا مثلا در حوزه‌ی تخصصی سلامتی روان بتواند تولید محتوای مناسبی را انجام دهد. به همین سبب، میزان مطالعه و سطح دانش فریلنسر و شرکت در موضوع برون‌سپاری شده، ویژگی مهمی تلقی خواهد شد. البته لزومی ندارد برای تمام محتواها این مورد را مدنظر قرار داد، اما در صورتی که می‌خواهید یک محتوای بسیار با کیفیتی تولید شود، تخصص نیز حائز اهمیت است. از این رو، اگر محتوایی که برون‌سپاری می‌کنید، مثلاً در حوزه‌ی برنامه‌نویسی باشد و بخواهید راجع به تابع هَش (hash function) محتوا تولید شود، بهترین شخصی که از عهده‌ی این‌کار برمی‌آید، متخصص تولید محتواییست که سر رشته‌ای در حوزه‌ی برنامه‌نویسی (یا حداقل مهندسی) دارد. این اتفاق ممکن است هزینه‌ی تولید محتوای شما را افزایش دهد، چرا که هزینه فرصت یک متخصص تولید محتوا که در برنامه‌نویسی سررشته داشته باشد ممکن است از یک شخص تولید کننده‌ی محتوای عادی بیشتر باشد.

لحن و نگارش

لحن و نگارش، یکی از موضوعاتیست که با هویت برند شما در تعامل است. لحن، از جمله ویژگی‌هاییست که شما باید هنگام برون‌سپاری محتوا مورد توجه قرار دهید و فریلنسر یا تیم انجام‌دهنده‌ی پروژه را در رابطه با این مسئله ملتفت کنید. انواع لحن‌های موجود در مقالات یا محتوای وب‌سایت‌ها به شرح روبرو هستند:

هر کدام از این لحن‌ها متناسب با اهداف و استراتژی کسب‌وکار شما هستند و لحن بد یا خوب معنایی ندارد. همچنین یک لحن می‌تواند شامل چندی از لحن‌های اشاره شده باشد. همچنین شما محدود به این لحن‌ها نیستید و می‌توانید از صفت‌هایی که برای هویت کسب‌وکار خود تعریف کرده‌اید استفاده کنید. در مجموع، لحن محتوای تولید شده‌ی شما برای هر قصدی، موضوعیست که در جذب مخاطب‌های صحیح مؤثر است و هنگام برون‌سپاری باید درنظر گرفته شود.

 

انواع لحن‌ها در مقالات تولید محتوا

انواع لحن‌ها در مقالات تولید محتوا

کلمات کلیدی

شاخص کلیدی دیگری که می‌بایست در برون‌سپاری تولید محتوا به آن توجه شود کلمات کلیدیست. به عنوان مثال، در یک مقاله در رابطه با بازاریابی محتوا برای پلتفرم ویش ورک، کلمات ویش ورک، فریلنسینگ، فریلنسر و برون‌سپاری کلمات کلیدی اصلی محسوب شده و کلمات بازاریابی، محتوا، مشتریان بالقوه، جامعه هدف و نرخ تبدیل مشتری کلمات کلیدی فرعی محسوب می‌شوند. این به‌آن معنی نیست که تکرار کلمات کلیدی اصلی بیشتر از کلمات کلیدی فرعی است بلکه به این معنیست که در هر مقاله‌ای که برای این پلتفرم نوشته می‌شود، همگی مربوط به این کسب‌وکار و حوزه می‌باشند. هنگامی که پروژه‌ای تعریف می‌شود، توصیه می‌کنیم تا در یک فایل excel یا word، تمامی کلمات کلیدی‌ای که برای کسب‌وکار اهمیت دارد همراه با وزن آن‌ها نوشته شود و هنگام برون‌سپاری در ویش ورک بارگزاری شود. در صورتی که مایلید بیشتر درباره این موضوع بدانید به مقاله نکاتی در برون‌سپاری یک پروژه‌ی تولید محتوا مراجعه فرمایید.

مثالی از یکی از سطرهای فایل excel ارسالی

مثالی از یکی از سطرهای فایل excel ارسالی