برون‌سپاری تولید محتوا

برون‌سپاری تولید محتوا

تولید محتوا به صرفه‌ترین راه برای جذب مشتریان بالقوه است. اما سوال اصلی این است که در چه شرایطی می‌توان از برون‌سپاری محتوا بیشترین بهره را کسب نمود.

برون‌سپاری تولید محتوا

محتوای یک کسب‌وکار، ابزاری است که به وسیله‌ی آن می‌توان مستقیماً با مخاطبان و مشتریان بالقوه‌ی یک کسب‌وکار سخن گفت. تولید محتوا، به دلیل آن‌که مستقیماً مخاطبانی را هدف می‌گیرد که نیازمند محصول یک کسب‌وکار هستند، به صورت گسترده مورد استفاده‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد. به علت تکرارپذیر بودن این فعالیت، برون‌سپاری آن، باعث کاهش هزینه و افزایش خلاقیت افراد درون سازمان گردد.

تولید محتوا به شیوه‌های متفاوتی صورت می‌پذیرد که در نمودار زیر به آن اشاره شده است. محتوای تولید شده می‌تواند به جهت آگاهی بخشیِ سازنده و یا خرید تولید گردد و همچنین، در بُعدی دیگر، از احساس یا منطق مخاطب به عنوان عامل محرک استفاده نماید. 

انواع تولید محتوا

انواع تولید محتوا

اهمیت تولید محتوا برای کسب‌وکارها

اهمیت تولید محتوا را می‌توان با یک مثال بررسی نمود. فرض کنید که شخصی با یک سؤال روبه‌رو است، "چگونه می‌توان از خروج هوای داخل منزل، در تابستان و زمستان جلوگیری نمود؟" همه‌ی ما می‌دانیم که استفاده از اینترنت، در جوامع امروزی بسیار رواج پیدا کرده است. به همین علت، این احتمال وجود دارد که این شخص، در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی، اقدام به یافتن پاسخ سؤال خود نماید. همچنین، شما مدیر شرکتی هستید که فعالیت اصلی آن، تولید پنجره‌های عایق و دوجداره است. در جست‌وجوی آن شخص در اینترنت، با مقاله‌ای از یک وب‌سایت، که متعلق به شرکت شما است روبه‌رو می‌شود. اگر آن مطلب به صورت تخصصی نگارش شده باشد، آن شخص پاسخِ سؤال خود را خواهد یافت و قانع می‌شود که نسب پنجره‌های دوجداره، مسئله‌ی او را حل خواهد نمود. اگر این اتفاق به همین صورتی که بیان شد رخ دهد، این شخص به شما اعتماد نموده، و در صورتی که قصد خرید پنجره‌ی دوجداره را داشته باشد، به احتمال بسیار بالایی شما را برای خرید انتخاب می‌کند. در واقع، با صرف هزینه‌ی نسبتاً کم، مستقیماً با یک مشتری بالقوه، که محصول شما مورد نیاز اوست، ارتباط برقرار نمودید. این موضوع، دقیقاً همان هدف تولید محتوا است. از همین رو، تولید محتوا، یکی از به‌صرفه‌ترین و مؤثر‌ترین روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان، پیام‌های یک کسب‌وکار را به مخاطبان انتقال داد و مشتریان بالقوه را جذب نمود.

یکی از متداولترین روش‌های تولید محتوا، محتوای متنی است. این روش، نیاز به صرف منابع و هزینه‌های گزاف نداشته، و بازدهی بالایی را در طولانی مدت در پی خواهد داشت. از مهمترین بسترهای نشر محتوای متنی می‌توان به وبلاگ اشاره کرد؛ با نوشتن محتوای جذاب و مربوط به یک کسب‌وکار یا محصول مشخص، در کنار همسوسازی با سازوکار موتورهای جست‌وجوگر (SEO) ، این محتواها به دست افراد مورد نظر رسیده، که در واقع همان مشتریان بالقوه هستند. البته، شبکه‌های اجتماعی، اتوماسیون‌های بازاریابی و نشریه‌ها نیز، به عنوان دیگر کانال‌های نشر محتوای متنی شناخته می‌شوند.

مواردی را که در تولید محتوا می‌توان برون‌سپاری نمود، به تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، بلاگ، ترجمه، مقاله و گزارش محدود می‌شوند. انواع دیگر تولید محتوا نیز، می‌تواند به صورت طراحی گرافیکی و یا تولید محتوای ویدیویی صورت پذیرد.

اما برون‌سپاری این روش از جمع‌آوری مشتریان بالقوه، چه تأثیراتی را بر کسب‌وکارها خواهد داشت؟

مزایا و معایب برون‌سپاری تولید محتوا

به طور کلی، فعالیت‌ها و وظایفی برون‌سپاری می‌گردند که به عنوان "هسته‌ی اصلی کسب‌وکار" شناخته نمی‌شوند. هسته‌ی اصلی کسب‌وکار، فعالیت‌هایی هستند که مستقیماً خلق درآمد نموده، و مهم‌ترین ارزش را برای مشتری ایجاد می‌نمایند؛ برای مثال، در یک شرکت تولیدی کفش، کیفیت کفش‌ها مهم‌ترین عاملی است که یک مشتری به واسطه‌ی آن اقدام به خرید و پرداخت پول می‌نماید و به شما وفادار می‌شود. به همین دلیل، تولید کفش به عنوان هسته‌ی اصلی این کسب‌وکار شناخته می‌شود. همچنین، فعالیت‌هایی که در جهت ترفیع هسته‌ی اصلی کسب‌وکار (تولید کفش باکیفیت)، مانند بازاریابی، برنامه‌نویسی، طراحی و خدمات پس از فروش به انجام می‌رسند، به عنوان فعالیت‌های حاشیه‌ای شناخته می‌شوند.

اما اگر تولید محتوا برای کسب‌وکار شما، یک فعالیت حاشیه‌ای محسوب می‌گردد و وسیله‌ای به جهت معرفی برند و محصول شما است که با هدف آگاهی بخشی یا فروش محصول، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، برون‌سپاری آن مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • کاهش هزینه: استخدام هر کارمند، هزینه و منابع بسیاری را طلب می‌کند. توجه داشته باشید که به طور متوسط، استخدام و آموزش هر کارمند، ۲۱ درصد از حقوق سالیانه‌ی او، هزینه در پی دارد. با برون‌سپاری این فعالیت، هزینه‌های مربوط به استخدام و آموزش را به حداقل برسانید. همچنین، درصورت نیاز نداشتن به یکی از افراد سازمان، هزینه‌های تعدیل نیرو، متوجه شما نخواهد شد. علاوه بر این‌ها، بهترین استراتژی، برای انجام یک کمپین یا فعالیت‌های یک‌باره، برون‌سپاری آن‌ها به نیروی‌کار موقتی است.
 • افزایش نفر ساعت: این موضوع با یک مثال قابل بررسی است. فرض کنید شما به یک بسته‌ی ۱۰ تایی تولید محتوا در حوزه‌هایی مشخص نیاز دارید و هر نفر می تواند در هر روز ۲ مقاله نگارش کند. مشخصاً با استخدام یک نفر، انجام اینکار ۵ روز زمان می‌برد. اما با برون‌سپاری این پروژه به ۵ نفر که به صورت دورکاری مشغول به کار هستند، می توان در عرض یک روز این پروژه را به اتمام رساند.
  در صورت استخدام یک کارشاس تولید محتوا، این شخص به صورت مستمر و یکنواخت، برای شما محتوا تولید می‌نماید. درصورتی که به هر دلیلی، کارمند شما قادر نباشد محتوا نگارش نماید، فعالیت شما با مشکل مواجه می‌شود. حال با برون‌سپاری این فرآیند، این قابلیت برای شما فراهم می‌شود که در آن واحد، با صرف یک‌جای هزینه‌ی حقوق ماهیانه‌ی یک کارمند تمام وقت، چندین متخصص تولید محتوا، در مدت کوتاه‌تری برای شما فعالیت نمایند. در این‌صورت، برنامه‌ریزی شما برای تولید و انتشار محتوا، هیچ‌گاه دچار مشکل نخواهد شد.
 • گسترش منابع و تخصص‌های در دسترس: منابع درون سازمان همواره محدود هستند. برای آنکه بتوان منابع درون سازمان را نامحدود فرض کرد، نیاز به سرمایه‌ی بی‌پایان بوده، که عملاً چنین فرضی محال است. همچنین، این موضوع مبرهن است که، به عنوان مثال، اگر یک برنامه‌نویس و یک مترجم عادی محتوایی را با موضوع طراحی وب‌سایت نگارش نمایند، تفاوت فاحشی بین کیفیت این دو محتوا وجود خواهد داشت. تولید محتوای حرفه‌ای نیازمند کارشناسی است که شناخت و آگاهی نسبی از موضوع مورد نظر را داشته باشد. استخدام یک فرد، که به تمام حوزه‌های مورد نیاز شما تسلط نسبی داشته باشد، یا هزینه‌ی بالایی در پی دارد یا جست‌وجو برای پیدا کردن چنین فردی امری بسیار زمان‌بر خواهد بود. به همین جهت، برون‌سپاری تولید محتوای هر حوزه به جای استخدام تمام آن متخصصان، بسیار منطقی به نظر می‌رسد.
 • افزایش بهره‌وری: همانطور که گفته شد، از اصلی‌ترین مزایای برون‌سپاری، کاهش یا حذف فعالیت‌های حاشیه‌ای و فعالیت‌هایی است که مستقیماً باعث خلق ارزش نمی‌شوند. به زبان دیگر، برون‌سپاری آن دسته از فعالیت‌ها،مانند تولید محتوا، که با هدف ارتقای محصولات شما انجام می‌شوند، تمرکز شما را بر روی وظایفی معطوف می‌کنند که مستقیماً باعث کسب درآمد و خلق ارزش واقعی برای مشتریان شما می‌گردند.
  از طرفی، از آنجایی که عموم فعالیت‌های برون‌سپاری شده، به صورت دورکاری انجام می‌شوند، از کمیت روابط افراد درون سازمان کاسته می‌شود که در نتیجه، بر کیفیت آن‌ها افزوده می‌گردد. به عنوان مثال، اگر پنج نفر در یک سازمان در حال فعالیت باشند، روابط دوبه‌دوی بین آن‌ها ۲ از ۵ (C(۵,۲)) برابر با ۱۰ خواهد بود. اما اگر ۲ کارمند دیگر استخدام کنید، روابط بین آن‌ها ۲ از ۷ (C(۷,۲)) و برابر با ۲۱ خواهد بود.
 • افزایش خلاقیت و انعطاف‌پذیری: در تحقیقی که توسط اندرو برک، مدیر مدرسه‌ی کسب‌وکار ترینیتی انجام شده است، در مصاحبه با مدیران ارشد ۲۳ شرکت که فعالیت‌های حاشیه‌ای خود را برون‌سپاری می‌نمودند، مشخص شد که شرکت‌هایی که از فریلنسرها برای انجام فعالیت‌های حاشیه‌ای خود استفاده می‌کردند، شاهد رشد چشمگیر خلاقیت و نوآوری در فرآیند‌های خود بودند. این موضوع، به دو دلیل اتفاق می‌افتد؛ ۱- به دلیل آنکه فریلنسرها، از چهارچوب‌ها و رویه‌های تکراری و روزمره‌ی درون سازمان‌ها مصون هستند، توانایی آن را دارند که خارج از آن رویه‌ها به فعالیت پرداخته، و به نوعی فراتر از محدودیت‌های موجود تفکر کنند. ۲- هنگامی که فعالیت‌های حاشیه‌ای برون‌سپاری می‌شوند، افراد کلیدی درون سازمان می‌توانند با تمرکز بیشتری وظایف سازمان را انجام دهند که نتیجه‌ی این موضوع، افزایش خلاقیت و انعطاف‌پذیری در انجام امور است.

اما هر پدیده‌ای، در کنار مزایا، معایبی را نیز به همراه دارد. برون‌سپاری تولید محتوا نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این حال، به وسیله‌ی مدیریت صحیح پروژه‌های برون‌سپاری شده میزان این معایب، به حداقل می‌رسند. این موارد عبارت‌اند از:

 • کاهش کنترل: بسیاری از کارفرمایان، تمایل دارند که در جریان تمام جزئیات پروژه‌ی خود قرار گرفته، و تمام مراحل انجام کار را زیر نظر بگیرند. در صورت برون‌سپاری پروژه‌های تولید محتوا، میزان نظارت و کنترل شما به صورت محسوسی کاهش می‌یابد و شما قادر نخواهید بود تمام مراحل تولید محتوا، از قبیل موضوعات، منابع، نحوه‌ی نگارش جزئیات نوشته‌ها و غیره، را زیر نظر داشته باشید. از همین رو، در صورتی که شما کنترل را لازمه‌ی موفقیت و کیفیت خروجی‌های پروژه‌ی خود می‌دانید، برون‌سپاری گزینه‌ی مناسبی برای شما به حساب نمی‌آید.
  در برون‌سپاری پروژه‌های تولید محتوا، به هر اندازه که کارفرما، جزئیات پروژه را، از قبیل کلمات کلیدی، موضوعات، منابع، نمونه‌های مشابه و غیره، دقیق‌تر مشخص نماید، احتمال انطباق خروجی‌ها با انتظارات او، تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، کامل نمودن اطلاعات مربوط به پروژه، گام بلندی در جهت کاهش نیاز به نظارت و کنترل پروژه‌های برون‌سپاری شده محسوب می‌شود. در صورتی که تمایل دارید در رابطه با نکاتی مربوط به برون‌سپاری تولید محتوا اطلاعاتی را کسب کنید به مقاله‌ی مربوطه مراجعه نمایید.
 • صرف زمان و هزینه به جهت تعریف و پیگیری پروژه: همان‌طور که بیان شد، تعریف دقیق پروژه، تعیین الزامات و مشخص نمودن خروجی‌ها، در اتمام موفق یک پروژه تأثیر قابل توجهی دارد. اما مسئله‌ای که می‌بایست به آن توجه شود، صرف زمان و هزینه به جهت تدوین این موارد است. در هر حال، انجام با کیفیت یک پروژه بدون صرف زمان از طرف یک کارفرما دور از ذهن است. همچنین، دقت و گستردگی تعریف شرح یک پروژه، با کیفیت انجام شدن آن، رابطه‌ی مستقیم دارد. برای اطلاع از شاخص‌های ارزیابی یک پروژه‌ی تولید محتوا به مقاله‌ی مربوطه مراجعه نمایید.
 • درگیر کردن بخش حقوقی سازمان: این مورد، عموماً هنگامی اتفاق می‌افتد که قرارداد برون‌سپاری در مقیاس بزرگ انجام شود. برای مثال، شرکت شما قصد داشته باشد، برای انجام فعالیت‌های تولید محتوای خود، با یک آژانس تولید محتوا وارد همکاری شود. در این‌صورت، تنظیم قرارداد توسط تیم حقوقی الزامی می‌گردد. همچنین، درصورتی که همکاری شما به هر دلیلی به مشکل برخورد نماید، بازهم بخش حقوقی سازمان درگیر حل این مشکل خواهد شد.

سناریوی فرضی برون‌سپاری تولید محتوا

فرض کنید که شما صاحب یک شرکت هستید که در حوزه‌ی فروش لباس فعالیت داشته، و کسب‌وکار شما با افت شدید تعداد مشتری و میزان فروش مواجه شده است. به این جهت، به دگرگونی و یک کمپین تبلیغاتی در مدت زمان کوتاه با هدف خارج شدن از این وضعیت نیاز دارید. در وهله‌ی اول مشخص است که برای دگرگونی، می‌بایست مدیران و کارمندان خود را بر روی فرآیندهای کلیدی کسب‌وکارتان، که همان تأمین البسه‌ی با کیفیت است، متمرکز نمایید. به همین علت، حجم بسیار بالایی از فعالیت‌های مربوط به تولید محتوا، با هدف برگزاری کمپین مورد نظر، پیش روی شما قرار می‌گیرد. اما بهترین استراتژی برای فرایندها و فعالیت‌های حاشیه‌ای، همانند تولید محتوا، به جهت اطلاع‌رسانی درباره‌ی شرایط ویژه‌ی فروش چیست؟

در صورتی که قصد داشته باشید تعدادی کارمند دیگر را، برای تولید محتوا استخدام کنید، باید هزینه و منابع بسیاری را صرف کنید. پس از نشر آگهی‌ها متعدد استخدامی و پایش آن‌ها، باید با گزینه‌های مناسب مصاحبه نموده و آن‌ها را استخدام نمایید و در صورت نیاز، به آموزش آن‌ها بپردازید. پس از گذار از شرایط بحران نیز ممکن است که دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید و وارد فرآیند تعدیل نیرو شوید. همچنین، مسائل مختلف دیگری از قبیل استرس محیط  کار، ایجاد تعهد و انگیزه در کارمندان و البته نرخ بالای تغییرات محیطی نیز پیش روی شما خواهد بود. اما آیا راه‌حل ساده‌تر و به‌صرفه‌تری برای شرایط مشابه وجود دارد؟

مناسب‌ترین راه‌حلی که برای این موضوع وجود دارد برون‌سپاری است. برای این منظور لازم است که یکی از مسئولین واحد بازاریابی، با تدوین الزامات مورد نیاز به جهت تولید محتوا و موضوعاتی که تمرکز بر آن‌ها برای شما اهمیت دارد و همچنین مشخص کردن ابعاد پروژه‌ی خود، آن را به یک شخص و یا گروهی از متخصصان تولید محتوا بسپارید و پس از انجام شدن آن‌ها، دیگر نگرانی از بابت مسائل آتی نداشته باشید.

فریلنسرها

فریلنسرها گروهی از نیروی‌کار می‌باشند که در مقابل کارمندان تمام‌وقت قرار گرفته، و در صنعتی به نام فریلنسینگ یا گیگ اکونومی مشغول به کار هستند. از آن‌جایی که این افراد بر دورکاری تمرکز دارند، استخدام آن‌ها، می‌تواند تا حد بسیاری هزینه‌های سخت‌افزاری و تجهیزات یک کسب‌وکار را کاهش دهد. تولید محتوا، یکی از فعال‌ترین حوزه‌هایی است که فریلنسرها در آن مشغول به کار هستند. شرکت‌های بسیاری تولید محتوای خود را به فریلنسرها می‌سپارند و صرف منابع و هزینه‌های خود را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. فریلنسرها، با تخصص و مهارت‌های مختلف، در بسیاری از پلتفرم‌های گیگ اکونومی قابل دسترسی هستند و می‌توان، از طریق پروفایل و سوابق اجرایی آن‌ها، به میزان حرفه‌ای بودنشان پی برد.

ویش ورک، پلتفرم فریلنسینگ و برون‌سپاری پروژه

یکی از این پلتفرم‌های فریلنسینگ، ویش ورک است که با تمرکز بر ارتباط آزاد بین فریلنسر و کارفرما و همچنین پیشتیبانی تمام‌وقت در تمام مراحل، از ثبت‌نام تا اتمام پروژه، در این حوزه فعالیت دارد. در حال حاضر، ویش ورک حوزه‌ی تولید محتوا را با زیرمجموعه‌های تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، بلاگ، ترجمه، مقاله و گزارش و سایر زیرمجموعه‌های این حوزه، پوشش می‌دهد.