نکاتی در برون‌سپاری یک پروژه‌ی طراحی

نکاتی در برون‌سپاری یک پروژه‌ی طراحی

در این مقاله به بررسی استاندارد‌ها و معیار‌های مهم در برون‌سپاری یک پروژه طراحی خواهیم پرداخت

نکاتی که در برون‌سپاری یک پروژه‌ی طراحی باید بدانید

هنگامی که پروژه‌ای را در زمینه‌ی طراحی به مناقصه می‌گذاریم، باید به مواردی دقت داشته باشیم که می‌توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در کیفیت تحویلی پروژه، به خصوص هنگامی که به متخصصانی که به صورت فریلنسینگ فعالیت می‌نمایند، تأثیرگذار باشند. از همین رو، در این مقاله به مواردی که احتمال دارد اهمیت بالایی برای این امر داشته باشند، می‌پردازیم.

توضیحات مبسوط درباره پروژه

هنگامی که می‌خواهید پروژه‌ای را برون‌سپاری کنید، توضیحاتی که درباره‌ی پروژه‌ی خود به دیگران ارائه می‌کنید یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های پروژه‌ی شما به شمار می‌آیند. تقریباً هیچ کارفرمایی بخش توضیحات پروژه را هنگام برون‌سپاری خالی نمی‌گذارد، اما مهم‌تر از خالی نبودن این بخش، پرداختن به جزئیات و نکات حائز اهمیت پروژه است. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید طراحی رابط کاربری وب‌سایت خود را برون‌سپاری کنید. برای این کار نمی‌توان تنها به گفتن نیازمندی‌های خود اکتفا کرد، بلکه باید جزئیاتی از جمله پالت‌های رنگی مورد استفاده در طراحی، حوزه کاری و شمای کلی صفحات وب‌سایت را نیز در توضیحات بیان کرد. این کار می‌تواند به مخاطبان پروژه و فریلنسر‌هایی که قصد دارند پروژه‌ی شما را به انجام برسانند این پیام را برساند که پروژه کاملاً حرفه‌ای بوده، و جذب افراد حرفه‌ای‌تر برای انجام آن تسهیل می‌گردد.

فایل‌های پیوست پروژه

این بخش از جمله بخش‌هاییست که کارفرمایان معمولاً به آن توجه لازم را ندارند، در صورتی که از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال در همان پروژه‌ی طراحی رابط کاربری، کارفرما می‌تواند در صورت داشتن هویت بصری، لوگو یا مواردی از این قبیل، آن‌ها را با فریلنسرها به اشتراک گذاشته، تا افراد بتوانند هنگام ثبت پیشنهاد، دید دقیق‌تری نسبت به پروژه داشته باشند و حتی طرح‌های پیشنهادی خود را برای کارفرما ارسال کنند. بنابراین، کارفرما نیز می‌تواند با فراغ خاطر بیشتری فریلنسر و یا شرکت مد نظر خود را انتخاب نماید.

تناسب دستمزد و زمان

از دیگر نکاتی که کارفرمایان می‌بایست به آن دقت نمایند، تناسب بین زمان مورد نیاز برای انجام، دستمزد و حجم واقعی پروژه است. لذا توصیه می‌گردد تا هنگام برون‌سپاری پروژه، از نظرات افرادی که تا حدودی در حوزه‌ی پروژه‌ی مورد نظر تخصص دارند بهره ببرید. البته مشاورین ویش ورک همواره در جهت بهبود تعریف پروژه‌های متعارف کارفرمایان در این وب‌سایت می‌کوشند، با این حال، در صورتی که فردی که پروژه‌ای را برون‌سپاری می‌کند از دستمزد و زمان مناسب آن مطلع نباشد، چه در صورتی که کارفرما دستمزد و زمان بالا‌تری برای پروژه متصور باشد و چه در صورتی که دستمزد و زمان مد نظر ایشان کمتر از واقعیت باشد، دچار زیان خواهد شد. زیرا حالت اول منجر به هدر رفت سرمایه شده، و حالت دوم باعث خواهد شد فریلنسرهایی که تخصص بالا دارند برای انجام پروژه پیشنهادی ارسال نکنند و فردی هم که پروژه را می‌پذیرد به تبع توانایی انجام کار را نداشته، و منجر به شکست پروژه شود که هدر رفت زمانی بالایی در پی خواهد داشت. اگر تمایل دارید در این باره بیشتر بدانید، به مقاله‌ی شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های طراحی مراجعه فرمایید.

پروفایل و نمونه‌کار

بعد از ثبت پروژه و دریافت پیشنهادات، توجه به نمونه‌کارها و رزومه‌ی شرکت‌ها و فریلنسرها بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که برای شما پیشنهادی ارسال شد که فرد ارسال کننده مهارت‌های خود را در پروفایل خود وارد نکرده بود، حتما قبل از پذیرش چنین پیشنهادی از طریق پنل گفت‌و‌گو در وب‌سایت رزومه و نمونه‌کار‌های ایشان را دریافت و مشاهده نمایید. به این نحو، شما می‌توانید فریلنسر حاذق‌تری را برای پروژه‌‌ی خود انتخاب نمایید.

رابطه محوری

در نهایت ذکر این نکته حائز اهمیت است که قراردادی که حین انجام کار بین طرفین عقد می‌گردد باید رابطه‌محور باشد. وب‌سایت ویش ورک که یک درگاه امن برون‌سپاری و انجام پروژه است، با عقد قراردادی رابطه‌محور بین کارفرما و فریلنسر در حین انجام کار، این بستر را فراهم کرده است تا طرفین پروژه با رضایت کامل کار را به پایان برسانند و هریک به خواسته‌های خود برسند.