شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های طراحی

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های طراحی

در این مقاله به بررسی شاخص‌های تعیین کیفیت یک پروژه طراحی می‌پردازیم

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های طراحی گرافیکی

آگاهی از معیارها و شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های طراحی گرافیکی، به ما این توان را می‌دهد تا بتوانیم قضاوت و بررسی درستی از سطح کیفی نتایج و خروجی‌های یک پروژه طراحی گرافیکی داشته باشیم. همچنین با دانستن این معیار‌ها می‌توان به راحتی ارزش موارد تحویل داده شده توسط فریلنسر در یک پروژه‌ی برون‌سپاری شده را مورد نقد و بررسی قرار داد. در این مقاله به بررسی این معیار‌ها و شاخص‌ها خواهیم پرداخت.

هویت و رنگ شناسی

یک طراحی گرافیکی تنها زمانی ارزشمند است که بتواند با هویت کسب‌وکار ارتباط صحیحی برقرار کند. شما نمی‌توانید بدون این که المان‌ها و قواعد هویتی خود در اختیار یک طراح قرار دهید، از ایشان انتظار داشته باشید تا لوگوای را طراحی کند که با روح کسب‌وکار شما سازگار باشد. هرچند ممکن است لوگوی طراحی شده از لحاظ کیفی در سطح بالایی قرار داشته باشد، اما این احتمال وجود دارد که لوگوی طراحی شده با قواعد هویتی کسب‌و‌کار شما سازگار نباشد. به همین سبب، شما باید محدوده و چهارچوبی را برای طراح مشخص کنید تا طراح بتواند با استفاده از آن بهترین خروجی را به شما تحویل دهد. برای مثال، اگر استراتژی کسب‌وکار شما بنابر انتقال حس صمیمیت و انعطاف به کاربران است، باید از گوشه‌های منحنی به جای تیز در لوگو استفاده شود. از طرفی، دانستن این موضوع بر عهده‌ی طراح است و وظیفه‌ی اوست که بداند بنابر معیارهای هویتی شما باید چه نکاتی را در حین طراحی در نظر داشته باشد. بنابراین، شما تنها لازم است که ذکر کنید چه می‌خواهید. مثلا شما لوگویی برای یک مرکز آموزشی زبان می‌خواهید که هویت این مرکز آموزشی، که در واقع آن چیزی است که این مرکز آموزشی را از باقی مراکز آموزشی جدا می‌کند، مشتری‌مداری و تعهد نسبت به امور آموزش است. هنگامی که طراح با این رکن کسب‌وکار شما ارتباط برقرار کند، به تبع آن می‌تواند خروجی بهتری را به شما تحویل دهد تا رضایت بیشتر شما را به همراه داشته باشد. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید به مقاله‌ی نکاتی در برون‌سپاری پروژه‌های طراحی مراجعه فرمایید.

مشخص نمودن نوع طراحی

هنگامی که قصد داشته باشیم یک طراحی گرافیکی‌ را ارزیابی نماییم، باید خصیصه‌های مورد نظر خود را بدانیم. برای مثال، اینکه طرح ما از جنس متریال و یا فِلَت (material - flat) است اهمیت بالایی داشته، و می‌تواند طراح را آگاه سازد که تحویلی خود را با این مسئله تطبیق دهد.

تسلط بر ابزارهای طراحی

یک طراح خوب باید مسلط بر استفاده از ابزارهای متفاوت طراحی باشد، از تفاوت بین فرمت‌های مختلف آگاه بوده، و به صورت حرفه‌ای تمام فایل‌های مدنظر کارفرما را تحویل دهد. فایل‌های تحویلی می‌توانند از جنس بُرداری (مثلا svg) یا پیکسلی (مثلا png) باشند.

ایده، مهم‌تر از اجرا

در تعیین ارزش کار یک طراح، ایده‌ از پیاده‌سازی اهمیت بالاتری دارد. به همین دلیل معمولاً طراحان درجه یک، مبلغی بابت ایده‌پردازی خود دریافت می‌کنند. در صورتی که شما ایده را به صورت کامل در ذهن خود داشته، و از طراح بخواهید تنها آن را پیاده‌سازی کند، به تبع دستمزد کمتری هم پرداخت خواهید کرد. برای مثال به صفحه اینستاگرام ویش ورک مراجعه نمایید. در صورتی که بخواهید طراحی یکی از پست‌های این صفحه را برون‌سپاری کنید، اگر بتوانید ایده را روی کاغذ و به صورت اسکچ به طراح تحویل دهید و تمام هویت شما نیز مشخص باشد، هزینه‌ی طراحی آن حدوداً یک چهارم زمانیست که از فریلنسر یا شرکت طراح بخواهید برای شما ایده‌پردازی نماید و پالت رنگی شما را نیز مشخص کند. در صورتی که ایده‌پردازی برای شما اهمیت دارد نیز باید سعی کنید از طراح‌های حرفه‌ای‌تر استفاده کنید، چرا که ایده‌پردازی خلاقانه طراح می‌تواند تفاوت را برای شما رقم بزند.

کلام آخر

به صورت کلی، ابتدا باید هر المانی را که در اختیار دارید با فریلنسر یا شرکت متخصص انجام دهنده‌ی پروژه‌ی شما به اشتراک بگذارید. از فونت و پالت رنگ گرفته، تا نمونه‌های مورد نظرتان. پس از آن، از متخصص بخواهید تا اسکچی از طراحی خود را به شما تحویل دهد. پس از اتمام پروژه نیز تمامی فایل‌ها باید به صورت کامل از طراح تحویل گرفته شود.