برون‌سپاری طراحی

برون‌سپاری طراحی

اصلی‌ترین ابزاری که هویت یک شرکت را به مخاطبان ارسال می‌کند طراحی است. برون‌سپاری این فعالیت مهم، تأثیر بسزایی بر افزایش خلاقیت و کاهش هزینه‌ها دارد.

برون‌سپاری طراحی

طراحی همواره به عنوان اولین ابزار به جهت ارسال پیام به مشتریان بالقوه و البته بالفعل از اهمیت بسیاری برخوردار است. طراحی‌ها و هویت‌ بصری یک کسب‌وکار، تصویریست که مخاطبان از آن کسب‌وکار مشاهده می‌کنند و تداعی‌گر تصویر کسب‌وکار در ذهن افراد است. در موارد متعددی، طراحان استخدام شده توسط کسب‌وکارها در دوره‌های مختلف زمانی یا می‌بایست حجم کاری بسیار بالایی را در زمان کوتاه به انجام برسانند و یا وظایف آن‌ها بسیار ناچیز است. همین مسئله سبب کاهش انگیزه و افزایش استرس در آن‌ها می‌گردد.

آمار برون‌سپاری

آمار برون‌سپاری طراحی از موسسه‌ی SEOResseler

طراحی، نمایش شخصیت یک کسب‌وکار

در بسیاری از تحقیقات روانشناسی مشخص شده است که اولین نمود ظاهری از هر چیزی، عامل بسیار مؤثری در قضاوت یک فرد به حساب می‌آید. هنگامی که شما با شخصی ملاقات می‌کنید، نحوه‌ی پوشش او تاثیر به‌سزایی در قضاوت شما خواهد گذاشت. طراحی نیز در همین حکم برای کسب‌وکارها عمل می‌نماید. المان‌های مختلف طراحی، قابلیت ارسال پیام‌های مختلفی را دارا هستند - المان‌هایی از قبیل نوع اشکال، رنگ و فونت که منجر به شکل‌گیری هویت بصری یک برند می‌گردند. به همین جهت، این حوزه به یکی از تخصصی‌ترین حوزه‌های هر کسب‌وکار تبدیل شده است. در کل، طراحی وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان در یک نگاه، پیام‌های اصلی یک کسب‌وکار را به مشتریان القا نمود.

در بسیاری از کسب‌وکارها، طراحی به عنوان هسته‌ی اصلی کسب‌وکار شناخته نمی‌شود. هسته‌ی اصلی کسب‌وکار، فعالیت‌هایی هستند که مستقیماً خلق درآمد نموده، و مهم‌ترین ارزش را برای مشتری ایجاد می‌نمایند؛ برای مثال، در یک شرکت تولیدی کفش، کیفیت کفش‌ها مهم‌ترین عاملی است که باعث می‌شود یک مشتری اقدام به خرید و پرداخت پول نماید و به شما وفادار شود. طراحی در موارد متعددی، به جهت اطلاع رسانی‌های مقطعی (مانند شرایط فروش فصلی، تخفیف‌های ماهیانه یا محصولات جدید) یا به تصویر کشیدن هویت بصری یک برند، که معمولا یک‌بار یا به فواصل زمانی بسیار طولانی اتفاق می‌افتند، به کار برده می‌شود. در مواردی هم طراحان باید به صورت روزمره و یکنواخت به فعالیت بپردازند (مانند طراحی پُست برای شبکه‌های اجتماعی). به همین دلیل، طراحانی که در کسب‌وکارهایی با محوریتی به غیر از طراحی استخدام می‌شوند، از انگیزه‌ی پایینی برخوردارند. زیرا یا باید وظایف فراوانی را در مدت زمان کوتاه به انجام برسانند یا حجم کارهای آن‌ها بسیار کم و قابل چشم‌پوشی است. با همین تعریف می‌توان نتیجه گرفت که برون‌سپاری طراحی بسیار منطقی و بصرفه به نظر می‌آید.

مواردی را که می‌توان برون‌سپاری نمود طراحی پکیج آیکون ، طراحی رابط کاربری وب‌سایت و موبایل ، طراحی کاتالوگ، طراحی پست (های) تبلیغاتی ، طراحی پیکسل ، کارت ویزیت ، تی شرت ، طراحی ماگ ، طراحی پوستر ، طراحی لوگو ، طراحی اجسام فیزیکی ، طراحی محصول ، انیمیشن و طراحی پست برای شبکه‌های را اجتماعی شامل می‌شود.

اما برون‌سپاری این روش از اطلاع‌رسانی، چه تأثیری بر کسب‌وکارها خواهد داشت؟

مزایا و معایب برون‌سپاری طراحی

همانطور که گفته شد، برون‌سپاری برای فعالیت‌ها و وظایفی انجام می‌شود که به عنوان "هسته‌ی اصلی کسب‌وکار" شناخته نمی‌شوند. همچنین، فعالیت‌هایی که در جهت ترفیع هسته‌ی اصلی کسب‌وکار (تولید کفش با کیفیت در مثال مذکور)، مانند بازاریابی، تولید محتوا، برنامه‌نویسی و طراحی و غیره، انجام می‌شوند به عنوان فعالیت‌های حاشیه‌ای شناخته می‌شوند. بنابراین، اگر محور اصلی فعالیت شما طراحی است، برون‌سپاری آن توصیه نمی‌گردد.

اما اگر طراحی، برای کسب و کار شما، وسیله‌ای به جهت نمایش هویت بصری و اطلاعیه‌های شماست، برون‌سپاری آن مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • کاهش هزینه: استخدام هر کارمند، هزینه و منابع بسیاری را طلب می‌کند. توجه داشته باشید که به طور متوسط، استخدام و آموزش هر کارمند، علاوه بر تهیه‌ی سخت‌افزار مناسب برای طراحی، ۲۱ درصد از حقوق سالیانه‌ی او هزینه در پی دارد. با برون‌سپاری این فعالیت، هزینه‌های مربوط به استخدام و آموزش را به حداقل برسانید. همچنین، درصورت نیاز نداشتن به یکی از افراد سازمان، هزینه‌های تعدیل نیرو متوجه شما نخواهد شد. علاوه بر این‌ها، بهترین استراتژی با هدف انجام یک کمپین یا فعالیت یک‌باره، برون‌سپاری آن‌ها به نیروی کار موقتی است.
 • افزایش نفر ساعت: این موضوع با یک مثال قابل بررسی است. فرض کنید شما به ۱۰ طرح گرافیکی نیاز دارید و هر نفر می تواند در هر روز ۲ طرح را طراحی کند. مشخصا با استخدام یک نفر، انجام اینکار ۵ روز زمان می‌برد. اما با برون‌سپاری این پروژه به ۵ نفر که به صورت دورکاری مشغول به کار هستند می توان در عرض یک روز این پروژه را به اتمام رساند.
  اگر کسب‌وکار شما، به صورت روزمره به طراحی‌ نیاز داشته باشد و شما برای انجام آن یک طراح را استخدام نمایید، این شخص به صورت مستمر و یکنواخت برای شما طراحی می‌نماید. درصورتی که به هر دلیلی کارمند شما قادر به طراحی نباشد، فعالیت شما با مشکل مواجه می‌شود. حال با برون‌سپاری این فرآیند، این قابلیت برای شما فراهم می‌شود که در آن واحد با صرف یک‌جای هزینه‌ی حقوق ماهیانه‌ی یک کارمند تمام وقت، چندین متخصص طراحی در مدت کوتاه‌تری برای شما فعالیت نمایند. در اینصورت، برنامه‌ریزی شما برای تولید و انتشار طرح‌ها هیچگاه دچار مشکل نخواهد شد. علاوه بر این، در مواقعی که طراح استخدام شده حجم کاری پایینی داشته باشد، نیازی به پرداخت حقوق اضافه نیست.
 • گسترش منابع و تخصص‌های در دسترس: طراحی شاخه‌های فراوانی، از قبیل طراحی گرافیکی، موشن گرافیک، طراحی لوگو، طراحی رابط کاربری و غیره داشته، و هر کدام از آن‌ها به جهت اجرای تخصصی، مهارت‌های متفاوتی را طلب می‌کنند. استخدام یک فرد، که به تمام حوزه‌های مورد نظر شما تسلط نسبی داشته باشد، یا هزینه‌ی بالایی در پی دارد یا جست‌وجو، برای پیدا کردن چنین فردی، امری بسیار سخت محسوب می‌شود. زیرا به طور کلی، افرادی که در چند زمینه متخصص هستند، معمولاً در هیچ‌کدام صاحب‌نظر نخواهند بود. شما می‌توانید با برون‌سپاری هر حوزه و موضوع، به شخصی که فقط در آن‌ها تخصص دارد، علاوه بر صرف هزینه‌ی کمتر به دلیل حذف تخصص‌های حاشیه‌ای، طراح مورد نظر خود را آسان‌تر بیابید.
 • افزایش بهره‌وری: از آن‌جایی که عموم فعالیت‌های برون‌سپاری شده به صورت دورکاری انجام می‌شوند، از کمیت روابط افراد درون سازمان کاسته می‌شود که در نتیجه بر کیفیت آن‌ها افزوده می‌گردد. به عنوان مثال، اگر پنج نفر در یک سازمان در حال فعالیت باشند، روابط دوبه‌دوی بین آن‌ها ۲ از ۵ (C(۵,۲)) برابر با ۱۰ خواهد بود. اما اگر ۲ کارمند دیگر استخدام کنید، روابط بین آن‌ها ۲ از ۷ (C(۷,۲)) و برابر با ۲۱ خواهد بود.
  از طرفی، از اصلی‌ترین مزایای برون‌سپاری کاهش یا حذف فعالیت‌های حاشیه‌ای و فعالیت‌هایی است که مستقیماً باعث خلق ارزش نمی‌شوند. به زبان دیگر، برون‌سپاری این دسته از فعالیت‌ها، مانند طراحی، که با هدف ارتقای محصولات شما انجام می‌شوند، تمرکز شما را بر روی وظایفی معطوف می‌کنند که مستقیماً باعث کسب درآمد و خلق ارزش واقعی برای مشتریان شما می‌گردند.
 • افزایش خلاقیت و انعطاف‌پذیری: طراحی، از جمله مهارت‌هایی است که وابستگی شدیدی به خلاقیت دارد. در تحقیقی که توسط اندرو برک، مدیر مدرسه‌ی کسب‌وکار ترینیتی انجام شده است، در مصاحبه با مدیران ارشد ۲۳ شرکت که فعالیت‌های حاشیه‌ای خود را برون‌سپاری می‌نمودند مصاحبه کرده است. در این تحقیق مشخص شد که شرکت‌هایی که از فریلنسرها برای انجام فعالیت‌های حاشیه‌ای خود استفاده می‌کردند شاهد رشد چشمگیر خلاقیت و نوآوری در فرایند‌های خود بودند. این موضوع، به دو دلیل اتفاق می‌افتد؛ ۱- به دلیل آن که فریلنسرها از چهارچوب‌ها و رویه‌های تکراری و روزمره‌ی درون سازمان‌ها مصون هستند، توانایی آن را دارند که خارج از آن رویه‌ها به فعالیت پرداخته، و به نوعی فراتر از محدودیت‌های موجود تفکر کنند. ۲- هنگامی که فعالیت‌های حاشیه‌ای برون‌سپاری می‌شوند، افراد کلیدی درون سازمان می‌توانند با تمرکز بیشتری وظایف سازمان را انجام دهند که نتیجه‌ی این موضوع افزایش خلاقیت و انعطاف‌پذیری در انجام امور است.

اما هر پدیده‌ای، در کنار مزایا، معایبی را نیز به همراه دارد. برون‌سپاری طراحی نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این حال، به وسیله‌ی مدیریت صحیح پروژه‌های برون‌سپاری شده، میزان این معایب، به حداقل می‌رسند. این موارد عبارت‌اند از:

 • کاهش کنترل: بسیاری از کارفرمایان، تمایل دارند که در جریان تمام جزئیات پروژه‌ی خود قرار گرفته، و تمام مراحل انجام کار را زیر نظر بگیرند. در صورت برون‌سپاری پروژه‌های طراحی، میزان نظارت و کنترل شما به صورت محسوسی کاهش می‌یابد. از همین رو، اگر شما کنترل را لازمه‌ی موفقیت و کیفیت خروجی‌های پروژه‌ی خود می‌دانید، برون‌سپاری گزینه‌ی مناسبی برای شما به حساب نمی‌آید.
  در برون‌سپاری پروژه‌های طراحی، به هر اندازه که کارفرما، جزئیات پروژه، از قبیل رنگ‌ها، اشکال، هویت برند، نمونه‌های مشابه و غیره، را بیشتر مشخص نماید، احتمال انطباق خروجی‌ها با انتظارات او، تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، کامل نمودن اطلاعات مربوط به پروژه، گام بلندی در جهت کاهش نیاز به نظارت و کنترل پروژه‌های برون‌سپاری شده محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شاخص‌ها و نحوه‌ی ارزیابی پروژه‌های طراحی به مقاله‌ی مربوطه مراجعه نمایید.
 • صرف زمان و هزینه به جهت تعریف پروژه: همانطور که بیان شد، تعریف دقیق پروژه، تعیین الزامات و مشخص نمودن خروجی‌ها، در اتمام موفق یک پروژه تأثیر قابل توجهی دارد. اما مسئله‌ای که باید به آن توجه شود، صرف زمان و هزینه به جهت تدوین این موارد است. در هر حال، انجام یک پروژه‌ی باکیفیت بدون صرف زمان از طرف کارفرما دور از ذهن است. همچنین، دقت و گستردگی تعریف یک پروژه با کیفیت انجام شدن آن رابطه‌ی مستقیم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نکاتی مربوط به برون‌سپاری یک پروژه‌ی طراحی به مقاله‌ی مربوطه مراجعه نمایید.
 • درگیر کردن بخش حقوقی سازمان: این مورد، عموماً هنگامی اتفاق می‌افتد که قرارداد برون‌سپاری در مقیاس بزرگ انجام شود. برای مثال، شرکت شما قصد داشته باشد برای انجام فعالیت‌های طراحی خود با یک آژانس طراحی وارد همکاری شود. در این‌صورت، تنظیم قرارداد توسط تیم حقوقی الزامی می‌گردد. همچنین، درصورتی که همکاری شما به هر دلیلی به مشکل برخورد نماید، بازهم بخش حقوقی سازمان درگیر حل این مشکل خواهد شد.
 • عدم هماهنگیِ طراحی‌ها: در صورتی که طراحی‌های بخش‌های مختلف توسط افراد متعدد در بیرون از سازمان انجام گردند، این احتمال وجود دارد که این طراحی‌ها از منظرهای مختلفی با یکدیگر متفاوت باشند. برای حل این مشکل، بهتر است طراح مورد نظر خود را در جریان تمامی طراحی‌های انجام شده قرار دهید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

سناریوی فرضی برون‌سپاری طراحی

فرض کنید که شما صاحب یک شرکت هستید که در حوزه‌ی فروش لباس فعالیت داشته، و کسب و کار شما با افت شدید تعداد مشتری و میزان فروش مواجه شده است. به همین جهت، به دگرگونی و یک کمپین تبلیغاتی در مدت زمان کوتاه، با هدف خارج شدن از این وضعیت نیاز دارید. در وهله‌ی اول مشخص است که برای دگرگونی، می‌بایست مدیران و کارمندان خود را بر روی فرایندهای کلیدی کسب‌وکارتان، که همان تأمین البسه‌ی باکیفیت است، متمرکز نمایید. به همین علت حجم بسیار بالایی از فعالیت‌های مربوط به طراحی پیش روی شما قرار می‌گیرد. اما بهترین استراتژی برای فرآیندها و وظایف حاشیه‌ای، همانند طراحی به جهت اطلاع‌رسانی‌هایی از قبیل شرایط ویژه‌ی فروش، چیست؟ در صورتی که بخواهید تعدادی کارمند دیگر را برای طراحی استخدام کنید، باید هزینه و منابع بسیاری را صرف کنید. پس از نشر آگهی‌های متعدد استخدامی و پایش آن‌ها، می‌بایست با گزینه‌های مناسب مصاحبه نموده و آن‌ها را استخدام نمایید و در صورت نیاز، به آموزش آن‌ها بپردازید. پس از گذار از شرایط بحران نیز، ممکن است که دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید و وارد فرایند تعدیل نیرو شوید. همچنین مسائل مختلف دیگری از قبیل استرس محیط کار، ایجاد تعهد و انگیزه در کارمندان و البته نرخ بالای تغییرات محیطی نیز پیش روی شما خواهد بود. اما آیا راهکار ساده‌تر و به‌صرفه‌تری برای شرایط مشابه وجود دارد؟

مناسب‌ترین راه‌حلی که برای اینگونه شرایط وجود دارد برون‌سپاری است. برای این منظور لازم است تا یکی از مسئولین واحد بازاریابی یا طراحی، با تدوین الزامات مورد نیاز به جهت طراحی و موضوعاتی که تمرکز بر آن‌ها برای شما اهمیت دارد و همچنین مشخص کردن ابعاد پروژه‌ی خود، آن را به یک شخص و یا گروهی از متخصصان طراحی بسپارید و پس از انجام شدن آن‌ها، دیگر نگرانی از بابت مسائل آتی نداشته باشید.

فریلنسرها

فریلنسرها گروهی از نیروی کار بوده، که در مقابل کارمندان تمام‌وقت قرار می‌گیرند و در صنعتی به نام فریلنسیگ یا گیگ اکونومی مشغول به کار هستند. از آنجایی که این افراد بر دورکاری تمرکز دارند، استخدام آن‌ها می‌تواند تا حد بسیاری هزینه‌های سخت افزاری و تجهیزات یک کسب‌وکار را کاهش دهد. طراحی یکی از فعال‌ترین حوزه‌هایی است که فریلنسرها در آن مشغول به کار هستند. شرکت‌های بسیاری طراحی خود را به فریلنسرها می‌سپارند و صرف منابع و هزینه‌های خود را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. فریلنسرها با تخصص‌ها و مهارت‌های مختلف، در بسیاری از پلتفرم‌ها قابل دسترسی هستند که می‌توان از طریق پروفایل و سوابق اجرایی آن‌ها، به میزان حرفه‌ای بودنشان پی برد.

ویش ورک، درگاه امن برون‌سپاری و انجام پروژه

یکی از این پلتفرم‌های فریلنسینگ، ویش ورک است که با تمرکز بر ارتباط آزاد بین فریلنسر و کارفرما و همچنین پیشتیبانی تمام‌وقت در تمام مراحل، از ثبت‌نام تا اتمام پروژه، در این حوزه فعالیت دارد. در حال حاضر، وب‌سایت ویش ورک حوزه‌ی طراحی را با زیرمجموعه‌های طراحی پکیج آیکون ، طراحی سایت و رابط کاربری ، طراحی کاتالوگ، طراحی پست (های) تبلیغاتی ، طراحی پیکسل ، کارت ویزیت ، تی شرت ، طراحی ماگ ، طراحی پوستر ، طراحی لوگو ، طراحی اجسام فیزیکی ، طراحی محصول ، انیمیشن ، و سایر زیرمجموعه‌های این حوزه را پوشش می‌دهد.