معایب برون‌سپاری را بشناسید

معایب برون‌سپاری را بشناسید

هر پدیده‌ای در کنار مزایا، معایبی را هم با خود به همراه دارد. برون‌سپاری نیز، از این قائده مستثنا نیست

معایب برون‌سپاری را بشناسید

در مقابل برون‌سپاری فعالیت‌ها، درون‌سپاری قرار می‌گیرد. به یک فعالیت هنگامی درون‌سپاری گفته می‌شود که مراحل انجام آن، درون سازمان اتفاق بیفتد و کارفرما، در آن محل حاضر باشد. اگر انجام کار به اینصورت اتفاق بیافتد، نظارت و کنترل توسط کارفرما افزایش پیدا کرده، و توانایی آن را دارد که تمام اطلاعات و نکات مربوط به آن فعالیت را به اطلاع شخصی که به انجام پروژه مشغول است برساند. حال با این فرض، که کارفرما در محل انجام فعالیت‌های برون‌سپاری شده حاضر نیست، به بررسی معایب آن می‌پردازیم.

کاهش امکان نظارت و کنترل بر پروژه‌ها

هنگامی که کارفرما در محل انجام پروژه حاضر نباشد، قابلیت کنترل و نظارت کامل بر پروژه‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در برخی از پروژه‌ها (همانند بعضی از پروژه‌های برنامه‌نویسی)، امکان نمایش و انتقال بخش‌های به اتمام رسیده‌ی پروژه، زمان‌بر و یا حتی غیر معقول بوده و عملا به صرفه نیست. این موضوع نیز، ممکن است باعث شود تا انجام پروژه از مسیر اصلی خود منحرف شده، و راه‌حلی برای جلوگیری از این اتفاق وجود نداشته باشد.

وجود ناهماهنگی در پروژه‌های مختلف

هنگامی که پروژه‌های متعدد، به افراد متفاوت برون‌سپاری شوند، این احتمال وجود دارد که هرکدام از آن‌ها، سبک‌ها و چارچوب‌های مخصوص به خود را داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا این پروژه‌ها در کنار یکدیگر، هم‌سویی خود را از دست داده، و با یکدیگر مطابقت پیدا نکنند.

صرف زمان به جهت تعریف و پیگیری پروژه‌های برون‌سپاری شده

برون‌سپاری فعالیت‌ها، نیازمند صرف زمان به جهت نیازسنجی و تعریف جامع و دقیق است. همچنین، بررسی مراحل انجام فعالیت نیز، فرآیندی زمان‌بر محسوب می‌شود. اما این زما‌ن‌ها وابستگی چندانی به برون‌سپاری یا درون‌سپاری پروژه‌ها نداشته، و در هر صورت، تعریف و پیگیری پروژه‌ها برعهده‌ی هر کارفرما خواهد بود و به هر جهت، می‌بایست هنگام برون‌سپاری مورد توجه واقع شود.

برای مشاهده‌ی شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های مربوط به هرکدام از حوزه‌های برنامه‌نویسی، طراحی، تولید محتوا و بازاریابی، می‌توانید به مقالات مربوطه مراجعه فرمایید.

عدم انتقال صحیح اطلاعات مربوط به پروژه

به دفعات متعدد مشخص شده است که اساسی‌ترین مانعی که بر سر راه موفقیت پروژه‌های برون‌سپاری شده وجود دارد، بحث عدم انتقال جامع و کامل اطلاعاتیست که در فرآیند انجام پروژه حیاتی قلمداد شده، اما کارفرمایان از ذکر آن‌ها باز می‌مانند. درصورتی که تمام اطلاعات مربوط به پروژه‌ی شما، به فریلنسری که با او همکاری می‌کنید به درستی انتقال پیدا نکند، این احتمال وجود دارد که آن فریلنسر به سلیقه‌ی شخصی خود عمل نموده، و نتیجه‌ی پروژه با انتظارات شما متفاوت باشد. در مواردی که نتایج پروژه پس از مدتی طولانی حاصل می‌گردند، این موضوع می‌تواند خسارات سنگینی را وارد نماید. همچنین، اگر شرایط ارتباطات به خوبی مهیا نباشد، احتمال بروز این مسئله وجود خواهد داشت. این‌نکته نیز حائز اهمیت است که در صورت انتقال کامل الزامات پروژه، نیاز به کنترل و نظارت نیز تا حد بسیاری کاهش پیدا می‌کند.

در صورتی که شما، پروژه‌ی خود را دقیق، جامع و کامل تعریف نمایید، مسیر پروژه، آن‌گونه که تمایل دارید پیش خواهد رفت و خروجی‌های مورد انتظار شما حاصل خواهند شد. علاوه بر این، با تدوین یک چارچوب واحد، برای تمامی فریلنسرهایی که قرار است برای شما فعالیت نمایند، نگرانی از بابت عدم هماهنگی بین پروژه‌های متعدد نیز برطرف می‌شود.

در کل، با رعایت صحیح استانداردهای مربوط به فرآیند برون‌سپاری یک پروژه، علاوه بر مرتفع شدن مشکلات مذکور، قابلیت‌های بسیاری برای شما فراهم خواهد شد. درصورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استانداردهای تعریف پروژه در حوزه‌های ترجمه و تولید محتوا، برنامه‌نویسی، طراحی و بازاریابی و فروش دارید، به مقالات مربوطه مراجعه نمایید.