فریلنسینگ، بهترین راه‌کار کسب‌وکارها برای غلبه بر مشکلات محیطی

مشکلات و محدودیت‌های محیطی همواره به عنوان مانعی بر سر راه کسب‌وکارها قرار داشته‌اند. اما بهترین راه‌کار برای آسیب ندیدن از این معضلات چیست؟

کلان‌شهرهای تمام کشورهای دنیا، عموماً با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی از قبیل ترافیک، آلودگی‌های متعدد، شرایط جوی نامساعد و بسیاری از معضلات دیگر. کلان‌شهرهای کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیستند. در بسیاری از شهرهای ایران ، با افزایش آلاینده‌ها در فصول سرد سال، بسیاری از فعالیت‌ها متوقف می‌شوند، با بارش شدید باران یا برف، حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری مختل می‌گردد و تراکم ترافیک، که یکی از اساسی‌ترین نیازهای مردم هر جامعه به حساب می‌آید، با محدودیت‌های بسیاری مواجه است.

تمام این موضوعات موانعی بر سر راه کسب‌وکارها به حساب می‌آیند که در مقاطع متعدد، روند فعالیت کسب‌وکارها را با نقصان روبه‌رو می‌کنند. فایق آمدن بر برخی از این رویدادهای ناخوشایند، نیازمند صرف سال‌ها زمان و منابع بسیار از طرف دستگاه‌های دولتی بوده، که متأسفانه پیشرفت خاصی هم در این چند ساله مشاهده نشده است. به همین دلیل، شاهد اعمال راه‌کارهای مقطعی، مانند تعطیل شدن سازمان‌ها در هنگام بروز اینگونه معضلات هستیم. همین محدودیت‌ها که در مقاطع کوتاه زمانی به وقوع می‌پیوندند، می‌توانند باعث هدر رفتن هزینه فرصت بسیاری از کسب‌وکارها شوند. اما اگر رویدادی پیش آید که انتهای آن نامشخص باشد، سرنوشت کسب‌وکارها چه خواهد بود؟

کرونا، ویروسی مهلک برای تمام کسب‌وکارها

مدتی است که ویروس کرونا، راه خود را به کشور ما پیدا کرده است و علاوه بر شیوع در بین مردم، موجی از وحشت و نگرانی را نیز با خود به همراه داشته است. به دلیل خطراتی که این ویروس در پی دارد، مدارس اکثر شهرها تعطیل شده‌اند، بسیاری از دانشگاه‌ها فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند و مسابقات ورزشی بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شوند. همه‌ی این تصمیمات به دلیل جلوگیری از ازدحام افراد اتخاذ شده است، زیرا انتقال این ویروس از طریق نزدیک شدن و تماس با افراد مبتلا رخ می‌دهد.

حال به پیامدهایی که این تحدید جهانی برای کسب‌وکارها داشته است بپردازیم. یکی از مشخصاتی که این ویروس را از دیگر هم‌نوعان خود تمیز می‌دهد، انتقال آن در زمانی است که هیچگونه علامتی از وجود ویروس در بدن یک شخص مبتلا به کرونا مشاهده نمی‌شود. در واقع، پس از آنکه کرونا به بدن یک فرد منتقل شود، تا مدتی هیچگونه علامتی از ورود خود نشان نمی‌دهد، اما همچنان قابل انتقال است. به همین جهت، در صورتی که تمام کارمندان یک شرکت به نظر سلامت باشند نیز، ممکن است اشخاصی در آن سازمان به این ویروس مبتلا بوده، اما هیچکس از این موضوع باخبر نباشد و احتمال انتقال به دیگر افراد نیز بسیار بالا باشد. بنابراین نگرانی از احتمال ابتلا به این ویروس در هر مکان عمومی‌ای وجود دارد. این نگرانی در محل کار تبعات فراوانی از قبیل افزایش استرس در محیط کار و در نتیجه‌ی آن، کاهش تمرکز و عملکرد را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، ممکن است برخی از کارمندان یک شرکت، تمایلی به حضور در محل کار، به جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا را نداشته باشند که در نتیجه‌ی این موضوع، اجبار به حضور آن‌ها چندان خوشایند نبوده، و در طولانی مدت عوارض متعددی را در پی خواهد داشت. تمام این‌ موضوعات هنگامی که با عدم قطعیت از زمان اتمام این موج نگرانی همراه می‌شود، در حکم ضربه‌ای مهلک بر استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی‌های یک کسب‌وکار درنظر گرفته می‌شود. اما اصلی‌ترین راه‌کار برای مقابله با این معضل همه‌گیر، به صورتی که لطمه‌ای به کسب‌وکارها وارد نشود چیست؟

اطلاع‌رسانی‌های گسترده برای پیشگیری از شیوع کرونا

اطلاع‌رسانی‌های گسترده برای پیشگیری از شیوع کرونا

فریلنسینگ، راه‌کاری برای غلبه بر مشکلات محیطی

از اصلی‌ترین راه‌کارهایی که می‌توان با استفاده از آن، کسب‌وکارها را از محدودیت‌های محیطی مصون نمود، دورکاری افراد یک سازمان است. با صدور مجوز برای ادامه‌ی فعالیت‌های کاری کارمندان در منزل و محل سکونت خود، از خطرات بالفعل جلوگیری به عمل آمده، و معضلات موجود متوجه آن‌ها نخواهد شد و این راه‌کار در تمام کشورها نیز به عنوان راه‌حلی سازنده با هدف افزایش انعطاف‌پذیری و حل مشکلات مربوط به محل کار در حال گسترش است. اما به جهت بررسی تأثیر فریلنسینگ برای مقابله با تغییرات غیر قابل پیشبینی، بهتر است قبل از هرچیز به بررسی مشخصات این صنعت بپردازیم.

فریلنسینگ، صنعتی رو به رشد بوده، و از نیروی کار متخصص که در حوزه‌های دانش‌محور فعالیت می‌نمایند تشکیل شده است. این متخصصان که تحت عنوان فریلنسر در این صنعت مشغول به کار هستند، با تأکید بر دورکاری، فعالیت‌های اشخاص و کسب‌وکارهای متعدد را در قالب پروژه‌های گوناگون به انجام می‌رسانند. از مزایای روی آوردن به این نیروی کار می‌توان به حذف هزینه‌ها و کاهش صرف منابع برای استخدام و آموزش کارمندان تمام‌وقت اشاره نمود. همچنین، به دلیل وجود پلتفرم‌های فریلنسینگ، فرآيند‌های مربوط به برون‌سپاری، از قبیل پرداخت دستمزد و به انجام رسیدن باکیفیت پروژه‌ها، به طور کامل تضمین می‌شوند تا فعالیت‌ها با اطمینان بیشتری به نتیجه برسند. اما علاوه بر کاهش هزینه در صورت روی آوردن به صنعت فریلنسینگ و گیگ اکونومی، تعداد افرادی که در یک سازمان فعالیت می‌کنند کاهش می‌یابد. این موضوع سبب می‌شود تا مدیران قادر باشند افراد را بهتر مدیریت نمایند و با تمرکز بیشتری استراتژی‌های خود را تدوین و اجرا کنند. همین مسئله انعطاف در سازمان را نیز در پی خواهد داشت، زیرا هنگامی که یک سازمان کوچک‌تر باشد، اعمال تغییر و تطبیق با شرایط موجود تسهیل می‌گردد و در واقع کسب‌وکارها به سمت چابکی میل نموده، و قادر خواهند بود تا راحت تر با مسائل و مشکلات بیرونی همراه شوند.

کلام آخر

کسب‌وکارهای امروزی، به ویژه آن‌هایی که مدت کوتاهی از عمر خود را سپری نموده‌اند، نیاز به چابکی و انعطاف‌پذیری فراوانی دارند، زیرا سرعت تغییرات، با روند صعودی در حال افزیش بوده، و برنامه‌ریزی‌های روزمره با نگاه بلندمدت، عموماً به سرانجام نمی‌رسند. بنابراین کسب‌وکارها باید فعالیت‌های روزمره‌ی خود را در مقاطع کوتاه برنامه‌ریزی نموده، و همواره برای شرایط خاص آماده باشند. به همین جهت است که صنعت فریلنسینگ روزبه‌روز در حال رشد بوده، و فریلنسرها نقش مهم‌تری را در بازار کار ایفا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با برون‌سپاری فعالیت‌های روزمره به نیروی کار فریلنسینگ، به مقالات مربوطه مراجعه نمایید.