مذاکره‌ی حرفه‌ای با کارفرما به عنوان فریلنسر

مذاکره‌ی حرفه‌ای با کارفرما به عنوان فریلنسر

در این مقاله به مسائلی خواهیم پرداخت که سبب خواهند شد تا فریلنسرها بتوانند مذاکره‌ی بهتری را با کارفرمایان شکل دهند.

مذاکره‌ی حرفه‌ای با کارفرما به عنوان فریلنسر

شمار افراد متخصصی که تحت عنوان فریلنسر مشغول به کار هستند، روز به روز در حال افزایش است. فریلنسینگ، واژه‌ایست که کاربرد آن در دهه‌ی اخیر در جهان گسترش یافته، و در کشور ما نیز افراد زیادی به این صورت در حال فعالیت می‌باشند. از طرف دیگر، هنگامی که افراد، تحت عنوان فریلنسر به فعالیت می‌پردازند، عملاً صاحب کسب‌وکارهای خود بوده، و برند شخصی آن‌ها تأثیر به‌سزایی در پروژه‌هایی که به انجام آن‌ها مشغول می‌شوند دارد. موفقیت در مناقصات و تایید کارفرمایان برای انجام پروژه، اصلی‌ترین بخش فرآیند انجام هر پروژه‌ محسوب شده، و همانطور که در مقاله‌ی پیشنهاد برنده به آن اشاره شد، ۸۰ درصد از مسیر انجام یک پروژه، برنده شدن پیشنهاد در مناقصه‌ی مربوط به آن پروژه است. به همین جهت،‌ در این مقاله به مسائلی خواهیم پرداخت که سبب خواهند شد تا فریلنسرها بتوانند مذاکره‌ی حرفه‌ای‌تری را با کارفرمایان انجام دهند.

اهمیت رابطه‌محوری

روابط مسبب شکل‌گیری بسیاری از کسب‌وکارها هستند. دلیل این امر یک مفهوم است. “اعتماد”. در صورتی که شما بخواهید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید، در وهله‌ی اول به شبکه‌ی افرادی که با آن‌ها آشنایی دارید مراجعه خواهید کرد. به همین سبب، تمرکز بر رابطه‌محوری امری بسیار مهم تلقی می‌شود و در پلتفرم فریلنسینگ ویش ورک نیز تمرکز بر همین نوع از قرارداد معطوف است. به عنوان فریلنسر، زمانی که می‌خواهید برای پروژه‌ای پیشنهاد ارسال کنید و تمایل خود را برای انجام آن به کارفرما انتقال دهید، ایجاد اعتماد امری حیاتی محسوب می‌شود. همین موضوع دلیلیست که بسیاری از فریلنسرها قبل از آن‌که حتی پیشنهاد خود را برای کارفرما ارسال کنند، بخش‌های کوچکی از کار را انجام داده، تا حسن نیت خود را به کارفرما نشان دهند. برای مثال در صورتی که موضوع یک پروژه، طراحی رابط کاربریست، می‌توان با پالت رنگی‌ای که کارفرما در توضیحات پروژه به آن اشاره کرده است، یکی از صفحات مد نظر ایشان را طراحی و به همراه پیشنهاد ارسال نمایید تا کارفرما به انتخاب پیشنهاد شما ترغیب شود. البته توصیه می‌شود که هنگام انجام کار تمامی مبادلات مالی و تحویل خروجی‌های پروژه از طریق درگاه ویش ورک انجام شود، چرا که علاوه بر این که ویش ورک دارای کمیسیون نیست، با استفاده از درگاه ویش ورک می‌توانید از انتقال وجه اطمینان حاصل کنید. زیرا ویش ورک بستری را فراهم کرده است که کارفرما دستمزد فریلنسر را قبل از شروع کار در ویش ورک واریز کند و در پایان کار، آن را به حساب فریلنسر انتقال دهد. بنابراین هر دو طرف با آسودگی خاطر کار را پیش خواهند برد. همینطور در صورتی که مشکلی در فرآیند انجام کار پیش آید، با استفاده از درخواست داوری توسط کارشناسان ویش ورک ، به آن‌چه که طرفین مسحق آن هستند دست می‌یابند.

داستان خود را بگویید

اعتمادسازی تنها با نشان دادن حرفه‌ای بودن به انجام نمی‌رسد. یکی دیگر از رکن‌هایی که سبب اعتمادسازی می‌شود، گفتن صادقانه‌ی داستان خود است. اما این موضوع به چه معناست؟ در ادامه به یک روش ساده‌ و راهگشای داستان‌سرایی می‌پردازیم:

شما می‌توانید این سناریو و به خصوص بخش اول را ثابت در نظر بگیرید و این‌که کارفرمای شما چه شرکت یا شخصیست اهمیتی در این موضوع ندارد. اما بهتر است بخش‌های دوم و سوم این داستان را متناسب با پروژه‌های متفاوت تغییر داده، تا از احتمال بالاتری برای برنده شدن در مناقصه‌ی پروژه بهره ببرید.

  • چرا برای این پروژه پیشنهاد ارسال کرده‌اید: با گفتن این شروع کنید که چه چیزی مسبب اصلی انگیزه‌ی شما برای به انجام رساندن چنین پروژه(ها)یی است. برای مثال یک فریلنسر در حوزه‌ی برنامه‌نویسی می‌تواند اینگونه انگیزه‌ی اصلی خود را ذکر کند: «برای من، برنامه‌نویسی به معنی تفکر منطقیست که در آن از ساختارهای «اگر…، آن‌گاه…» استفاده می‌شود. این نحوه‌ی تفکر همواره در من شور و اشتیاق بوجود می‌آورد و اعتقاد دارم تمام مسائل روزمره‌ی ما با چنین تفکری قابل پیاده‌سازیست. پروژه‌ی شما از جمله پروژه‌هاییست که چالش با آن‌ها روزمره‌ی من بوده، و به شما اطمینان خواهم داد تا به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی خواهد شد. به همین جهت در یک فایل پیوست تمامی کارهایی را که انجام می‌شوند به علاوه‌ی مدت زمان هرکدام را برای شما ارسال کرده‌ام.»

  • سوابق خود را در مسیر حرفه‌ای خود شرح دهید : دلیلی که سبب شده است تا شما به یک فرد متخصص در حوزه‌ی خود تبدیل شوید و صلاحیت انجام پروژه را داشته باشید را شرح دهید. برای مثال می‌توانید سناریو‌ی روبرو را در نظر بگیرید: «بنده در دوران دانشگاه در مسابقاتی که توسط دانشگاه صنعتی شریف در حوزه‌ی هوش مصنوعی برگزار می‌شد شرکت می‌کردم و توانستم در یکی از آن‌ها مقام دوم را کسب کنم. پس از آن مسیر حرفه‌ای خود را به عنوان یک مهندس داده ادامه دادم و در مسابقه‌ای در حوزه‌ی پایش داده که توسط بانک ملت برگزار شد، مقام اول را کسب کردم. من به بازسازی داده و سپس پردازش آن و نتیجه‌گیری براساس داده‌های پردازش شده تسلط داشته، و می‌توانم در این حوزه به شما کمک کنم تا بتوانید تصمیمات بهتری را برای کسب‌وکار خود اتخاذ نمایید»

  • چه چیزی سبب شده است تا به نقطه‌ی کنونی برسید: در نهایت، قسمت‌های ذکر شده را به یکدیگر متصل کنید و جمله‌ی پایانی را در رابطه با خودتان تمام نکنید و تمرکز را بر راه‌حلی برای مشکل مطرح شده معطوف نمایید: «زیرا همانطور که می‌دانید این تصمیمات ما هستند که مسبب قرارگیری ما در شرایط کنونی و نیز عامل پیشرفت ما هستند»

پیشنهاد برنده

همانطور که در مقاله‌ی پیشنهاد برنده ذکر شد، شناختن مدل مفهومی می‌تواند تأثیر بسزایی در برنده شدن یک پیشنهاد در یک مناقصه داشته باشد. همچنین توجه به وسعت پروژه‌ی مد نظر کارفرما امریست که سبب خواهد شد تا شما بتوانید به مسائلی که برای کارفرما اهمیت بالاتری دارند بیشتر بپردازید. برنده شدن در یک مناقصه در واقع برنده شدن در یک رقابت است و پیشنهادی که قرار است برای هر پروژه ارسال شود، می‌بایست مختص به آن پروژه باشد. کارفرما ممکن است از مطالبی که برای شما بدیهیست اطلاع نداشته باشد. بنابراین به این موضوع توجه کنید که مطالب را با هدف فهم هرچه بهتر کارفرما نگارش نمایید. بیش از اندازه به جزئیات نپردازید. پیشنهاد یک سند فروش است و شما باید در نقش یک بازاریاب عمل کنید تا یک مهندس یا متخصص.