مدل درآمدی ویش ورک

مدل درآمدی ویش ورک

«خلق ارزش» مدل اصلی‌ایست که ویش ورک توسط آن به سوددهی پرداخته، و بر آن تمرکز دارد.

مدل درآمدی ویش ورک

نبود کمیسیون در ویش ورک، موضوع سؤال افرادی بوده است که تمایل داشته‌اند تا نسبت به مدل کسب درآمد این پلتفرم اطلاعات کسب کنند. از زاویه‌ی دید ما، این موضوع مسبب اشکال نبوده، و شفافیت با افراد خارج از سازمان که برای ما اهمیت دارند اولویت اصلی تیم ویش ورک بوده و خواهد بود، چرا که به اعتقاد ما هر شخصی که از وجود کسب‌وکار ما آگاه باشد، می‌تواند نماینده‌ای مثبت و یا منفی برای ویش ورک تلقی گردد . «خلق ارزش» مدل اصلی‌ایست که ویش ورک به وسیله‌ی آن به سوددهی می‌پردازد و بر آن تمرکز دارد.

فلسفه‌ی خلق ارزش

برای رفع ابهام در رابطه با مفهوم خلق ارزش، نخست باید به فلسفه‌ی وجودی ویش ورک و تیم آن بیشتر پرداخته شود. زمانی که ما درصدد آن بودیم تا این پلتفرم را راه‌اندازی کنیم، مفهومی که برروی آن تمرکز داشتیم «خلق ارزش» بود. به این معنی که کاربران احساس کنند مبالغی را که بابت استفاده از امکانات ویش ورک می‌پردازند، نسبت به ارزشی که این امکانات برای ایشان خلق می‌کنند منطقی است. برای آن‌که این مسئله روشن‌تر گردد، اجازه بدهید با ذکر یک مثال آن را شفاف‌تر کنیم:

شرکت اوبر (استارت‌آپی در حوزه‌ی تاکسی‌رانی در خارج از ایران) مدل کسب‌وکار خود را بر پایه‌ی کمیسیون بنا کرده، و به رشد چشم‌گیری نیز دست یافته است. هیچ شکی در خلق و ارائه‌ی ارزش توسط این کسب‌وکار نیست. چرا که فرآیند تاکسی گرفتن برای مسافران و مسافر گرفتن برای رانندگان را ساده‌تر نموده است. اما در صورتی که مسیر طی شده توسط یک تاکسی تغییر کند و مثلا دو برابر شود، تفاوتی در سرویس ارائه شده توسط اوبر حاصل نمی‌گردد. یعنی میزانی که اوبر از زیرساخت‌ها و خدمات خود برای یک سفر ۵ دلاری استفاده می‌کند، دقیقا برابر است با میزان زیرساخت‌ها و خدماتی که برای یک سفر ۱۰ دلاری استفاده می‌کند. بنابراین، اخد کمیسیون با درصد ثابت منطقی نیست، هرچند که رانندگان به ظاهر از پرداخت آن راضی باشند. این موضوع می‌تواند در بلند مدت باعث شود تا رانندگان و مسافران اوبر این تصور را پیدا کنند که این پلتفرم مانعی بر سر راه کسب‌و‌کار آن‌هاست. اگر چه این تصور اشتباه است و در آن ارزش‌آفرینی شرکت اوبر نادیده گرفته شده است.

در نقطه‌ی مقابل آن، برای نمونه مدل کسب‌وکاری مانند گوگل قرار دارد. در سرویس تبلیغات گوگل، طی یک مناقصه‌ی شفاف قیمت تبلیغات در گوگل مشخص می‌شود. منظور از مناقصه این است که در صورتی که شما بخواهید لینک وب‌سایت خود را در نتایج جست‌وجوی یک کلمه‌ی پرتکرار تبلیغ کنید، قیمت تبلیغات بالا‌تر خواهد بود. اما در صورتی که بخواهید لینک وب‌سایت شما در جست‌وجوی یک کلمه‌ی به نسبت کم‌تکرار نمایش داده شود، مبلغ پرداختی شما کمتر خواهد بود. همچنین می‌توان متصور شد که جست‌وجوی کلمات پرتکرار سهم بیشتری در استفاده از منابع گوگل را دارا است و بالاتر بودن قیمت تبلیغ در جست‌وجوی این کلمات به همین دلیل بالاتر است. عملاً گوگل خدمتی که تنها مربوط به سرویس خود است را می‌فروشد و از سرویسی که دیگران ارائه می‌کنند (مثلاً رانندگان) استفاده نمی‌کند.

خلق ارزش در ویش ورک

با منطق بیان شده در بخش قبل، در ویش ورک بابت انجام پروژه‌ها و از دستمزد پرداخت شده کمیسیونی دریافت نمی‌گردد. بلکه هزینه‌ی ثابتی برای ثبت پروژه توسط کارفرما و ارسال پیشنهاد از طرف فریلنسر در نظر گرفته شده است که در ادامه به نحوه‌ی قیمت‌گذاری این خدمات پرداخته خواهد شد. عدم وجود کمیسیون در ویش ورک به تبع باعث خواهد شد تا رشد درآمد‌های ویش ورک با سرعت کمتری نسبت به سایر پلتفرم‌های فریلنسینگ اتفاق بیافتد. اما باید توجه داشت که یک کسب‌وکار با حاشیه سود بالا و مشتریان ناراحت، محکوم به شکست است. در صورتی که یک کسب‌وکار با حاشیه سود پایین و مشتریان خوشحال شانس خوبی برای کسب موفقیت داشته، و این مسئله در طولانی مدت نمود بیشتری پیدا می‌کند. ما در ازای خدماتی که ارائه می‌نماییم، وجهی عادلانه و منطقی را دریافت خواهیم کرد و این مسئله منجر به نارضایتی نخواهد شد، چرا که این وجه مربوط به خدمات سرویس ما است. به اعتقاد ما، مبلغی که توسط کارفرما به فریلنسر پرداخت می‌شود به صورت کامل به فریلنسر تعلق داشته، و گرفتن کمیسیون سبب می‌شود تا کاربران تمایلی به استفاده از سرویس ویش ورک به جهت برون‌سپاری فعالیت‌های خود نداشته باشند. این اتفاق منجر به رابطه‌ی آزادانه بین طرفین قرارداد و قضاوت کارگشای ویش ورک خواهد شد که در مقاله‌ی ویش ورک، پلتفرم فریلنسینگ بدون کمیسیون نیز به آن پرداخته شده است.

قیمت‌گذاری در ثبت پروژه

پروژه‌هایی که در ویش ورک ثبت می‌گردند، به ۲ نوع تقسیم می‌شوند، پروژه‌های عادی و ویژه. هر دو نوع پروژه به مدت ۱۴ روز در وب‌سایت نمایش داده می‌شوند و فریلنسر‌ها می‌توانند پیشنهادات خود را برای انجام آن‌ها ارسال کنند. پروژه‌های ویژه علاوه بر این، دارای امکانات بیشتری نیز هستند. این پروژه‌ها در نتایج جست‌وجوی کار بالاتر از سایر پروژه‌ها قرار می‌گیرند. همچنین هنگامی که پروژه‌ی ویژه‌ای در وب‌سایت ویش ورک ثبت می‌گردد، به برترین فریلنسر‌های متخصص در حوزه‌ی مربوط به آن پروژه پیامک اطلاع‌رسانی ارسال می‌گردد. ثبت اولین پروژه‌ی عادی در وب‌سایت ویش ورک رایگان بوده، و پس از آن ثبت هر پروژه هزینه‌ی ۲۵ هزار تومانی به همراه دارد. همچنین ثبت هر پروژه‌ی ویژه در ویش ورک دارای هزینه‌ی ثابت ۵۰ هزار تومان است.

ثبت پروژه در ویش ورک

ثبت پروژه در ویش ورک

قیمت گذاری در ثبت پیشنهاد

تمام فریلنسر‌ها هنگام ثبت‌نام در ویش ورک، ۳ فرصت ارسال پیشنهاد به عنوان هدیه دریافت می‌کنند. علاوه بر این ۳ پیشنهاد، فریلنسر‌ها می‌توانند بسته‌های ارسال پیشنهاد ۲۰تایی را به قیمت ۱۵ هزار تومان و بسته‌های ۵۰تایی را به قیمت ۳۰ هزار تومان خریداری کنند.