نکاتی در برون‌سپاری یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی

نکاتی در برون‌سپاری یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی

در این مقاله به بررسی استاندارد‌ها و معیار‌های مهم در برون‌سپاری یک پروژه برنامه‌نویسی خواهیم پرداخت

نکاتی که در برون‌سپاری یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی باید بدانید

هنگامی که پروژه‌ای را در حوزه‌ی برنامه‌نویسی برون‌سپاری می‌کنیم، می‌بایست به این نکته توجه نماییم که این پروژه هسته اصلی کسب‌و‌کار نباشد و قصد نداشته باشیم که پایه‌های کسب‌و‌کار خود را بر روی آن مستقر کنیم. به عنوان مثال، اگر کسب‌و‌کار شما یک کافه است، می‌توانید نرم‌افزار ثبت سفارشات خود را برون‌سپاری کنید، اما در صورتی که می‌خواهید استارت‌آپی را در حوزه‌ی فناوری اطلاعات راه‌اندازی کنید، برون‌سپاری آن پیشنهاد نمی‌گردد. برای آگاهی بیشتر از آن‌که چه پروژه‌هایی را در حوزه‌ی برنامه‌نویسی می‌توان برون‌سپاری کرد، به مقاله‌ی برونسپاری، دو راهی کسب‌وکارها مراجعه فرمایید.

از طرف دیگر، هنگامی که یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی را برون‌سپاری می‌کنید، دقت در جزئیات و توضیحاتی که همراه با پروژه در وب‌سایت‌های برون‌سپاری ثبت می‌کنید باعث می‌گردد تا افراد ذی‌صلاح‌تری که به صورت فریلنسینگ مشغول به کار هستند برای انجام پروژه‌ی شما پیشنهاد ارسال نمایند. در این مقاله، معیارهایی که باعث چنین اتفاقی می‌گردند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تعیین دقیق وسعت پروژه

یکی از معیارهای حائز اهمیت در تعریف پروژه، تعیین دقیق وسعت پروژه‌ی مورد نظر است. فرض کنید که قصد داریم پلتفرمی همانند همین وب‌سایت ویش ورک را برون‌سپاری کنیم. هرچند که برنامه‌نویسی یکی از هسته‌های اصلی کسب‌وکار ویش ورک است و نباید آن را برون‌سپاری کرد، ‌با این حال در این مثال از این مسئله چشم می‌پوشیم. بدین منظور شما باید نیازمندی‌های خود را به صورت حرفه‌ای شفاف‌سازی کنید و تنها ذکر نمودن «یک پلتفرم فریلنسینگ» کافی نیست. به همین جهت، واژه‌ای تحت عنوان داستان کاربری یا User Story وجود دارد که با استفاده از آن، مدیران کسب‌وکارها می‌توانند تمام نیازمندی‌های پروژه خود را به طور دقیق تعیین نموده، و برنامه‌نویس را از چند و چون سیستم مورد نظر خود آگاه کنند. در صورتی که تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید، می‌توانید به مقاله‌ی شاخص‌های یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی  مراجعه کنید.

وسعت پروژه

المان‌هایی که در تعریف وسعت یک پروژه مؤثر هستند

تناسب زمان و قیمت

از دیگر نکاتی که کارفرما باید به آن بپردازد، تناسب زمان و قیمت با حجم واقعی پروژه است. برای این منظور، توصیه می‌گردد تا هنگامی که یک شرکت تصمیم به برون‌سپاری می‌گیرد، افرادی که تا حدی دارای تخصص مورد نظر هستند، پروژه را برون‌سپاری نمایند. البته مشاورین ویش ورک همواره جهت کمک به تعریف پروژه‌ی متعارف کارفرمایان این وب‌سایت می‌کوشند، اما در صورتی که فردی که پروژه‌ای را برون‌سپاری می‌کند آگاهی از قیمت و زمان متناسب با آن پروژه نداشته باشد، منجر خواهد شد تا در هر دو حالت کافرما منجر به ضرردهی شود، چرا که یا قیمت بالاتر از آن‌چیزی که باید باشد است که به معنی هدر رفت سرمایه بالا بوده، و یا قیمت پایین‌تر است که منجر می‌شود فریلنسرهایی که تخصص بالایی دارند، اقدام به ارسال پیشنهاد نکرده، و فردی هم که پروژه را می‌پذیرد به تبع توانایی انجام کار را نداشته و منجر به شکست پروژه شود که هدر رفت زمانی بالایی را در پی خواهد داشت.

آنچه انجام می‌شود و آنچه انجام نمی‌شود

پیش از آن‌که با دید مثبت اندیش نسبت به تحویلی پروژه نگاه شود، باید از به انجام رسیدن و توانایی فنی شرکت یا فریلنسری که به او برون‌سپاری گشته است نیز اطمینان حاصل شود. برای همین منظور سعی بر یکی نمودن انتظارات از تحویلی می‌تواند کمک شایانی به این امر نماید و همانطور که ذکر شد، داستان کاربری نیز می‌تواند به میزان زیادی به این امر کمک کند. در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری در رابطه با داستان کاربری و مواردی از این دست کسب نمایید، به مقاله شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های برنامه‌نویسی مراجعه فرمایید.

نمونه‌کارها - پروژه‌های همگانی

نمونه‌کارها و پروژه‌های همگانی در وب‌سایت‌هایی مانند github می‌تواند به فرآیند انتخاب‌شدن فریلنسر توسط شما کمک به‌سزایی نماید. به همین منظور از اطلاعات پروفایل افراد بهره‌مند شده، یا در پنل گفت‌وگو نمومه‌کارهای آن‌ها را جویا شوید.

رابطه محوری

در نهایت ذکر این نکته حائز اهمیت است که قراردادی که حین انجام کار بین طرفین عقد می‌گردد باید رابطه‌محور باشد. وب‌سایت ویش ورک که یک درگاه امن برون‌سپاری و انجام پروژه است، با عقد قراردادی رابطه‌محور بین کارفرما و فریلنسر در حین انجام کار، این بستر را فراهم کرده است تا طرفین پروژه با رضایت کامل کار را به پایان برسانند و هریک به خواسته‌های خود برسند.