شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های برنامه‌نویسی

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های برنامه‌نویسی

در این مقاله به بررسی شاخص‌های تعیین کیفیت یک پروژه برنامه‌نویسی می‌پردازیم

شاخص‌های ارزیابی پروژه‌‌های برنامه‌نویسی

آگاهی از معیارها و شاخص‌های ارزیابی پروژه‌های برنامه‌نویسی، ما را قادر می‌سازد تا بتوانیم قضاوت و بررسی درستی از سطح کیفیی نتایج و خروجی‌های یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی داشته باشیم. همچنین با دانستن این معیار‌ها می‌توان به راحتی ارزش موارد تحویل داده شده توسط فریلنسر در یک پروژه‌ی برون‌سپاری شده را مورد نقد و بررسی قرار داد. در این مقاله به بررسی این معیار‌ها و شاخص‌ها خواهیم پرداخت.

داستان کاربری

داستان کاربری از جمله مفاهیمی است که هنگام برون‌سپاری یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی می‌تواند دیدگاه کارفرما و فریلنسر را از چیزی که باید پیاده‌سازی شود یکسان سازد. داستان کاربری، عملاً بایدها و نبایدهای پروژه را تعیین می‌کند. این داستان‌ها از جملات «به عنوان <نوع کاربر>»، «بتوانم <عملیات مورد نظر>” و «تا بتوانم <مقصود عملیات مورد نظر>» تشکیل شده‌اند. در صورتی که شما بتوانید داستان‌های کاربری خود را به صورت کامل بنویسید، هنگام تحویل پروژه می‌توان به صورت کامل براساس این داستان‌ها خروجی‌ها را مورد بررسی قرار داد. این موضوع سبب می‌شود تا احتمال انجام موفقیت‌آمیز پروژه بسیار افزایش یابد. برای دانستن بیشتر در رابطه با داستان‌های کاربری و تعیین محدوده‌ی یک پروژه‌ی برنامه نویسی، به مقاله‌ی داستان‌های کاربری مراجعه کنید

برای شفاف‌تر شدن داستان کاربری، به این مثال توجه کنید. فرض کنید ما می‌خواهیم وب‌سایتی را راه‌اندازی کنیم که مربوط به ثبت سفارشات در یک رستوران است. داستان‌های کاربری چنین وب‌سایتی به شکل زیر نگارش می‌شوند:

داستان کاربری

مثالی از یک داستان کاربری

نیازسنجی فنی

پس از پرداخته شدن به داستان کاربری، باید مشخص گردد که این پروژه چگونه قابل پیاده‌سازی است. به عنوان مثال ممکن است وب‌سایت مورد نظر را بتوان با یک قالب وردپرس ایجاد نمود. اما ممکن است استفاده از قالب وردپرس، به دلیل محدودیت‌های احتمالی آن، سبب گردد تا ۲ یا ۳ داستان کاربری به سادگی قابل پیاده‌سازی نباشند. در این صورت برنامه‌نویس باید این بخش‌ها را به روش‌های دیگری پیاده‌سازی کند که به تبع دستمزد انجام پروژه نیز افزایش می‌یابد. بر خلاف داستان کاربری که می‌تواند توسط کارفرما یا فریلنسر تدوین شود، نیازسنجی فنی حتما باید توسط فریلنسر صورت گیرد و در نهایت نیز دستمزد انجام پروژه را بر اساس آن به شما ارائه نماید.

نگهداری از محصول نرم‌افزاری

نکته‌ی دیگری که در پروژه‌های برنامه‌نویسی حائز اهمیت است بحث نگهداری از محصول است. نگهداری به تمام فعالیت‌هایی اتلاق می‌گردد که پس از تحویل نسخه نهایی محصول نرم‌افزاری ممکن است رخ دهند. در بحث نگهداری، داستان کاربری جدیدی تعریف نمی‌شود، اما ممکن است موارد جزئی به مرور زمان در محصول نرم‌افزاری نیاز به تغییر داشته باشند. این که انجام این فعالیت‌ها بر عهده‌ی فریلنسر انجام دهنده‌ی پروژه هستند یا خیر، باید در قرارداد بین فریلنسر و کارفرما ذکر شود. زیرا در صورتی که این مسئله عنوان نشود، اینگونه تلقی خواهد شد که نگهداری از پروژه بر عهده‌ی شما خواهد بود.

طراحی، جدا از پیاده‌سازی

در صورتی می‌خواهید پیاده‌سازی یک محصول نرم‌افزاری دارای رابط کاربری را برون‌سپاری کنید، باید به یاد داشته باشید که طراحی گرافیکی این رابط کاربری جدای از پیاده‌سازی آن است. برای اطلاع بیشتر از چند و چون پروژه‌های طراحی می‌توانید به مقاله‌ی استانداردها در طراحی مراجعه فرمایید. همچنین در صورتی که طراحی گرافیکی رابط کاربری را در اختیار دارید، حتما باید آن را در اختیار برنامه‌نویس قرار دهید تا آن را پیاده‌سازی کند. اما اگر این طراحی را در اختیار ندارید یا نمی‌خواهید آن را به صورت جداگانه برون‌سپاری کنید، باید طراحی آن را نیز در مراحل پیاده‌سازی پروژه نرم‌افزاری خود ذکر کنید.