برون‌سپاری برنامه‌نویسی

برون‌سپاری برنامه‌نویسی

با گسترش فضای اینترنتی و به دنبال آن پدیدار شدن کسب و کارهای متکی بر آن، برنامه‌نویسی به عنوان یک مهارت غیرقابل جایگزین مطرح گشته است. اما در چه شرایطی می‌توان این فرآیند را برون‌سپاری نمود.

تعداد کسب‌وکارهایی که از تکنولوژی‌ جهت سودآوری بیشتر و پیشی گرفتن از رقبا استفاده می‌کنند، روزبه‌روز در حال افزایش است و این کسب‌وکارها دارای مزیت رقابتی سرنوشت سازی هستند. اما به جهت پیاده‌سازی و استفاده از این تکنولوژی‌ها، به مهارت برنامه‌نویسی نیاز است. درصورت یک‌باره بودن پروژه‌های برنامه‌نویسی و به طور کلی ماهیت فعالیت‌های مربوط به این حوزه، برون‌سپاری آن به‌صرفه و منطقی به نظر می‌رسد. اما در شرایطی که این اتفاق یک‌باره نبوده، و به سخنی دیگر فرآیند باشد، برون‌سپاری آن توجیه‌پذیر نیست و ممکن است آسیب‌هایی جدی‌ را متحمل کسب‌وکار نماید.

برنامه‌نویسی، چاشنی مزیت رقابتی

تکنولوژی‌های جدید به عنوان عضوی جدا نشدنی از زندگی روزمره‌ی همه‌ی ما تبدیل شده‌اند و در جهت تسهیل، سرعت بخشیدن و افزایش دقت اطلاعات و فعالیت‌های ما، چه در زندگی شخصی و چه در کسب‌وکارها، بسیار مؤثر هستند. با استفاده از فناوری‌ها نو، به راحتی می‌توان ترافیک و رفت‌وآمد‌های هر معبری را به صورت زنده مشاهده نمود، وضعیت هوا و پیش‌بینی آن را در هر لحظه و هر مکان در دسترس داشت، ورودوخروج افراد یک سازمان را به صورت آنلاین کنترل کرد، میزان سود را در هر لحظه محاسبه نمود و با هر شخصی در هر جای دنیا به صورت صوتی یا تصویری در ارتباط بود. تمام این خدمات به لطف دستگاه‌های هوشمند و شبکه‌ی جهانی وب میسر شده است. دستگاه‌هایی که مبنای آن‌ها را الن تیورینگ بزرگ بنا کرد و سبب شد تا عصری نو برای ما انسان‌ها توسط ماشین‌های تیورینگ رقم بخورد. در این دوره‌ی زمانی، تمام کسب‌وکارها نیز، به جهت عقب نماندن از رقابت، به این تکنولوژی‌ها روی آورده‌اند و هزینه‌های کلانی را بر روی این زمینه انجام داده، و می‌دهند.

اما برنامه‌نویسی در کدام قسمت از این فرآیند قرار می‌گیرد؟ برنامه‌نویسی راهکاری است که به وسیله‌ی آن، ساختارها و درخواست‌های انسانی را به ساختار و دستور رایانه‌ها تبدیل می‌نماید. در واقع، برنامه‌نویسی در کسب‌وکارها، محرک و اسلحه‌ی دیگر زیربخش‌ها است. متخصصان این حوزه، بنابر نیازسنجی بخش‌های مختلف سازمان، راه حل این نیازها را به صورت برنامه‌هایی هوشمند در رایانه‌ها بوجود آورده و در اختیار آن بخش‌ها قرار می‌دهند.

از حوزه‌هایی که می‌توان در برنامه‌نویسی نام برد به ایجاد وب‌سایت جدید ، ایجاد وب‌سایت فروشگاهی ، ایجاد ترافیک برای وب‌سایت ، بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو (SEO) ، برنامه‌نویسی موبایل (اندروید و IOS) ، برنامه‌نویسی موبایل (وب‌سایت-کنش‌گرایی) ، برنامه‌نویسی تحت وب ، برنامه‌نویسی تحت ویندوز ، مدیریت محصول ، توسعه بازی ، اسکریپت و اتوماسیون ، تست و دیباگ اپلیکیشن یا وب‌سایت ، شبکه و امنیت شبکه ، Front end development (پیاده‌سازی و طراحی) محدود می‌شوند.

سؤالی که همواره در رابطه با برنامه‌نویسی مطرح بوده، این است که کدام گزینه برای یک سازمان بهتر خواهد بود، استخدام یک برنامه‌نویس یا برون‌سپاری فعالیت‌های مربوط به این حوزه؟

آمار برون‌سپاری برنامه‌نویسی

علل اصلی برون‌سپاری فعالیت‌های برنامه‌نویسی بر اساس تحقیقات Statistics Brain

مزایا و معایب برون‌سپاری برنامه‌نویسی

به دلیل خاص بودن دانش و مهارت برنامه‌نویسان، عادت‌ها و روال‌های این دسته از افراد نیز منحصر به خودشان است. به همین علت، شرایط و نحوه‌ی کار آن‌ها با دیگر کارمندان تفاوت دارد.

نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی برون‌سپاری این است که برون‌سپاری برای کارها و و ظایفی انجام می‌شود که به عنوان هسته‌ی اصلی کسب‌وکار شناخته نمی‌شوند. به جهت اینکه یکی از اصلی‌ترین مزایای برون‌سپاری ایجاد امکان تمرکز بر روی هسته‌ی اصلی کسب‌وکار است. بنابراین اگر محور اصلی کسب‌وکار شما برنامه‌نویسی است، برون‌سپاری آن توصیه نمی‌شود. در اینصورت شما قادر هستید تا انجام فعالیت‌های متعددی در حوزه‌های تولید محتوا، بازاریابی و طراحی را به متخصصان خارج از سازمان بسپارید.

اما اگر برنامه‌نویسی برای کسب‌وکار شما، وسیله‌ای به جهت تسهیل فرایندها یا گسترش خدمات است، برون‌سپاری آن مزایای زیر را به دنبال دارد:

  • کاهش هزینه و مصرف منابع: اصولاً تعداد زیادی از پروژه‌های برنامه‌نویسی، فقط یک‌بار انجام می‌شوند. به همین دلیل استخدام تمام وقت یک برنامه‌نویس، برای طولانی مدت چندان به صرفه نیست. همچنین با برون‌سپاری این فعالیت‌ها، دیگر نیازی به صرف هزینه به جهت تأمین تجهیزات سخت‌افزاری و البته نرم‌افزاری برای این امر نخواهد بود. علاوه بر این، مصاحبه و استخدام یک برنامه‌نویس متناسب با مهارت‌های مورد انتظار، فرآیندی بسیار پیچیده و تخصصی به حساب می‌آید، به دلیل آنکه آن شخص می‌بایست دقیقاً مهارت‌های مورد نیاز شما را دارا باشد، نه کمتر و نه بیشتر.
  • افزایش بهره‌وری و تمرکز: به تجربه ثابت شده است که اکثر برنامه‌نویس‌ها، مهارت‌های نرم و ارتباطی متفاوتی را دارا هستند. دلیل این امر این است که حوزه‌ی آن‌ها تخصص و دانش بالایی را طلب می‌نماید و برای فهم مفاهیم مورد نظر آن‌ها باید تخصص کافی‌ داشت. همچنین آنان با تمامی بخش‌های سازمان، به میزان بسیاری در ارتباط هستند. به همین جهت، ممکن است حضور آن‌ها در سازمان، از کیفیت و دقت انجام کار افراد بکاهد. علاوه بر این، هرچه کارمندان استخدام شده یک کسب‌وکار کمتر باشند، تمرکز مدیریت بر روی افراد کلیدی افزایش پیدا می‌کند.
  • گسترش منابع و تخصص‌های در دسترس: در بسیاری از مواقع، ممکن است یک کسب‌وکار، برای فعالیتی ویژه که در یک مقطع زمانی خاص بوجود می‌آید، به دانش یا ابزاری نیاز داشته باشد که در داخل سازمان یافت نمی‌شود. در اینگونه موارد، به صرفه‌ترین استراتژی برون‌سپاری است تا بتوان در یک زمان محدود، به تجهیزات و منابعی که در سازمان یافت نمی‌شوند دسترسی پیدا کرد.
  • افزایش نفر ساعت: این موضوع با یک مثال قابل بررسی است. فرض کنید یک پروژه که ۱۰ نفر ساعت زمان برای انجام نیاز دارد پیش روی شما قرار گرفته است و هر نفر می‌تواند در هر روز ۲ نفر ساعت فعالیت انجام دهد. مشخصاً با استخدام یک نفر، انجام اینکار ۵ روز زمان می‌برد. اما با برون‌سپاری این پروژه به ۵ نفر که به صورت دورکاری مشغول به کار هستند، می‌توان در عرض یک روز این پروژه را به اتمام رساند.
  • افزایش خلاقیت و انعطاف‌پذیری: اصولاً افرادی که در یک سازمان استخدام می‌شوند، به دلیل آنکه برای مدت طولانی به انجام معدودی فعالیت مشخص مشغول هستند، به روال‌ها و فرایندهای خاصی عادت می‌کنند. به همین جهت، خلاقیت و نوآوری در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. اما هنگامی که برون‌سپاری انجام می‌شود، محدودیت و عادت خاصی در انجام پروژه وجود نداشته، که باعث بوجود آمدن خلاقیت می‌گردد.

اما هر پدیده‌ای، در کنار مزایا، معایبی را نیز به همراه دارد:

  • اختلال در ادغام پروژه‌های متعدد: در بسیاری از موارد که یک پروژه، به فعالیت‌های کوچکتر تقسیم می‌شود و به متخصصان متعدد برون‌سپاری می‌گردد، ادغام پروژه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند؛ در واقع توسعه‌ی نرم‌افزارهای مختلف یک سازمان توسط افراد مختلف، یکپارچگی، هماهنگی و ارتباط بین این نرم‌افزارها را دشوار می سازد.
  • صرف زمان و هزینه به جهت تعریف پروژه: درست است که برون‌سپاری باعث صرفه‌جویی در زمان می‌گردد، اما نیازمند صرف منابع، به جهت مشخص شدن ابعاد پروژه است. در صورتی که مشخصات پروژه به درستی تعریف نشود و پیش‌بینی‌ها به درستی انجام نگیرند، ممکن است در روند انجام کار و خروجی‌ها مشکل ایجاد شود و انتظارات کارفرمایان به درستی برآورده نشود. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نکات مربوط به برون‌سپاری برنامه‌نویسی دارید، به مقاله‌ی مربوطه مراجعه نمایید.
  • عدم وجود کنترل بر انجام پروژه: برخی از کارفرمایان، به کنترل بر نحوه‌ی انجام پروژه تأکید دارند. هنگامی که یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی برون‌سپاری می‌شود، امکان کنترل بر آن از بین می‌رود. بنابراین، اگر نظارت دائم بر پروژه‌ای الزامی است، برون‌سپاری آن محدودیت‌هایی را بوجود خواهد آورد. با این حال، داشتن اطلاعات در رابطه با شاخص‌های ارزیابی یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی، تا حد زیادی فرآیند کنترل را پوشش می‌دهد. 
  • نگهداری (maintenance) از محصول برنامه‌نویسی: هنگامی که برنامه‌نویسی یک نرم‌افزار برون‌سپاری می‌گردد، نگهداری از آن ممکن است در طولانی مدت هزینه‌بر باشد. در صورتی که با استخدام یک شخص، نگهداری از محصول برنامه‌نویسی، آسان‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود.

سناریوی فرضی برون‌سپاری برنامه‌نویسی

فرض کنید که شما مدیر یک مرکز درمانی هستید و در حال حاضر نوبت‌دهی به بیماران، همانند سیستم‌های قدیمی، با تلفن و یا حضوری انجام می‌شود. مدتی است که شما به فکر راه‌اندازی یک اتوماسیون نوبت‌دهی آنلاین افتاده‌اید، به صورتی که بیماران در آن ثبت‌نام کرده و نوبت می‌گیرند و کارمندان و منشی‌های مرکز درمانی به هماهنگی بیشتر آن‌ها می‌پردازند. در صورتی که بخواهید یک برنامه‌نویس یا همان دولوپر (Developer) را استخدام نمایید، می‌بایست هزینه و منابع بسیاری را صرف کنید. پس از نشر آگهی‌های متعدد استخدامی و پایش آن‌ها، می‌بایست با گزینه‌های مناسب مصاحبه نموده و آن‌ها را استخدام نمایید. این احتمال وجود دارد که شخص مورد نظر، مناسب پروژه‌ی شما نباشد. اما به فرض آنکه فرد استخدام شده مهارت‌های مورد نیاز پروژه‌ی شما را دارا باشد، باید برای آن متخصص، فضای کاری مهیا شده، و هزینه‌های بسیاری را به جهت فراهم کردن تجهیزات و سخت‌افزار مناسب صرف نمایید. پس از اتمام پروژه نیز دیگر به آن متخصص و تجهیزات نیاز نداشته، و وارد مرحله‌ی تعدیل نیرو می‌شوید که فرآیندهای مخصوص به خود را دارد. همچنین مسائل مختلف دیگری از قبیل استرس محیط کار، ایجاد تعهد و انگیزه در کارمندان و البته نرخ بالای تغییرات محیطی نیز پیش روی شما خواهد بود. اما آیا راه‌حل ساده‌تر و به‌صرفه‌تری برای شرایط مشابه وجود دارد؟

مناسب‌ترین راه‌حلی که برای این موضوع وجود دارد برون‌سپاری است. برای این منظور لازم است با تدوین الزامات مورد نیاز به جهت اجرای پروژه‌ی برنامه‌نویسی برای کسب‌وکارتان و موضوعاتی که تمرکز بر آن‌ها برای شما اهمیت دارد و همچنین مشخص کردن ابعاد پروژه‌ی خود، آن را به یک شخص یا گروهی از متخصصان برنامه‌نویسی بسپارید و پس از انجام شدن آن‌ها، دیگر نگرانی از بابت مسائل آتی نداشته باشید.

فریلنسرها

فریلنسرها گروهی از نیروی کار می‌باشند که در مقابل کارمندان تمام‌وقت قرار می‌گیرند و در صنعتی به نام فریلنسینگ یا گیگ اکونومی مشغول به کار هستند. از آنجایی که این افراد بر دورکاری تمرکز دارند، استخدام آن‌ها می‌تواند تا حد بسیاری هزینه‌های سخت‌افزاری و تجهیزات یک کسب‌وکار را کاهش دهد. برنامه‌نویسی یکی از فعال‌ترین حوزه‌هایی است که فریلنسرها در آن مشغول به کار هستند. شرکت‌های بسیاری برنامه‌نویسی خود را به فریلنسرها می‌سپارند و صرف منابع و هزینه‌های خود را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. فریلنسرها با تخصص و مهارت‌های مختلف، در بسیاری از پلتفرم‌ها قابل دسترسی هستند که می‌توان از طریق پروفایل و سوابق اجرایی آن‌ها، به میزان حرفه‌ای بودنشان پی برد.

ویش ورک، درگاه امن برون‌سپاری و انجام پروژه

یکی از این پلتفرم‌های فریلنسینگ، ویش ورک است که با تمرکز بر ارتباط آزاد بین فریلنسر و کارفرما و همچنین پیشتیبانی شبانه‌روزی در تمام مراحل، از ثبت‌نام تا اتمام پروژه، در این حوزه فعالیت دارد. در حال حاضر، وب‌سایت ویش ورک حوزه‌ی برنامه‌نویسی را با زیرمجموعه‌های ایجاد وب‌سایت جدید ، ایجاد وب‌سایت فروشگاهی ، ایجاد ترافیک برای وب‌سایت ، بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو (SEO) ، برنامه‌نویسی موبایل (اندروید و IOS) ، برنامه‌نویسی موبایل (وب‌سایت-کنش‌گرایی) ، برنامه‌نویسی تحت وب ، برنامه‌نویسی تحت ویندوز ، مدیریت محصول ، توسعه بازی ، اسکریپت و اتوماسیون ، تست و دیباگ اپلیکیشن یا وب‌سایت ، شبکه و امنیت شبکه ، Front end development (پیاده‌سازی و طراحی) و سایر زیرمجموعه‌های این حوزه را پوشش می‌دهد.