لحن برند و محتوای خود را چگونه انتخاب کنیم؟

هویت باید به گونه‌ای شکل بگیرد که متناسب با خلق‌وخو و عادت‌های مشتریان بالقوه‌ی هر کسب‌وکار همخوانی داشته باشد.

هر برند و کسب‌وکار، هویت و شخصیت مخصوص به خود را دارد که نشأت گرفته از صاحبان آن‌هاست. این هویت باید به گونه‌ای شکل بگیرد که متناسب با خلق‌وخو و عادت‌های مشتریان بالقوه‌ی هر کسب‌وکار بوده، و در واقع با پرسونای (Persona) مشتریان آن همخوانی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که در تعیین هویت یک کسب‌وکار بسیار مؤثر است، لحن (Tone of voice) آن بوده، که باید در تمام مواردی که یک برند با مخاطبان ارتباط برقرار می‌نماید رعایت گردد و ثابت باشد. به همین جهت، انخاب لحن یک برند، با هویت آن رابطه‌ی بسیار تنگاتنگی دارد. به عنوان مثال، هنگامی خدمت یک کسب‌وکار مورد استفاده‌ی مدیران عالی رتبه‌ي سازمان‌های بزرگ است، لحن طنزآمیز، اثر منفی بر روی مشتریان بالقوه‌ی آن خواهد گذاشت.

به دلیل وجود اثرات متعدد تعیین لحن مناسب، این حوزه به یک تخصص تبدیل شده، که از اجزای مختلفی هم تشکیل می‌گردد. در ادامه به مسائل پیرامون لحن یک برند خواهیم پرداخت.

داشتن یک لحن مناسب چه مزایایی دارد؟

تحقیقات بسیاری در رابطه با تأثیرات هویت و لحن یک برند انجام شده است. اصلی‌ترین نتایجی که از آن‌ها بدست آمده، به شرح زیر است:

  • برقراری ارتباط سازنده: بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط customer thermometer، ۶۵ درصد از مشتریان اذعان داشته‌اند که با برندی که به آن‌ها حس مهم بودن را القا کرده است، ارتباط عاطفی برقرار کرده‌اند.
  • جلب اعتماد: نتیجه‌ی تحقیقات مدرسه‌ی کسب‌وکار هاروارد، نشان داده است که اصلی‌ترین دلیل اعتماد ۶۴ درصد از مشتریان به یک برند، به اشتراک گذاشتن ارزش‌های آن‌هاست. برای بدست آوردن چنین مزیتی، باید در نشان دادن این ارزش‌ها موفق عمل نمود.
  • افزایش درآمد: بر اساس گزارشی منتشر شده در کتاب تحلیلی بر اثرات ثبات یک برند، داشتن ثبات در هویت و لحن یک برند می‌تواند تا ۲۳ درصد، آورده‌ی مالی یک شرکت را افزایش دهد.
  • خلق تصویری به یاد ماندنی از برند: در مقاله‌ای با عنوان تأثیر رنگ بر محافظت از نشان تجاری، استفاده از رنگ مناسب در طراحی‌های یک برند، فارق از زبانی که در محتواها خود استفاده می‌شود، تا ۸۰ درصد تصویر برند را بهبود می‌بخشد.

تمامی این موضوعات دلیلی هستن تا کسب‌وکارها بر لحن و هویت خود توجه دوچندان نمایند.

لحن یک برند را چگونه تعیین کنیم؟

لحن یک برند، با توجه به دو معیار تعیین می‌گردد:

  • مخطبان هدف: این برند قرار است به چه کسانی خدمت برساند؟
  • هدف کسب‌وکار: یک کسب‌وکار قرار است در نهایت به چه چیزی برسد؟

این دو مورد بر این موضوع دلالت دارند که ارزش اصلی برند بر چه اساسی تعیین گردد. هنگامی که این موضوع در یک برند مشخص شد، لحن کسب‌وکار باید با توجه به آن تدوین گردد. برای مثال، هدف ویش ورک از خدمت‌رسانی، انجام شدن حرفه‌ای و امن پروژه‌ها بوده، و مخاطبان اصلی آن، صاحبان کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها هستند. به همین جهت، ارزش اصلی‌ای که ویش ورک می‌آفریند، اعتماد و اطمینان است که باید با پشتوانه‌ی قوی علمی و منطقی به مخاطبان انتفال داده شود.